Ketkä näitä pikavippejä oikein ottavat?
En tunne ainoatakaan. Minulle ajatus pikavipistä on kuin ajatus ottaa peräruiske, juoksen karkuun. 🤭
Kommentit (8)
Köyhät joilta hakoaa joku välttämätön asia, eikä ole muuten rahaa uusia sitä. Esim töihin ei pääse jos auto ei toimi, joten korjaukseen on pakko ottaa pikavippi.
Niitä ottavat sellaiset ihmiset, jotka eivät ymmärrä prosenttilaskua eivätkä korkoa-korolle -ilmiötä. Ihmiset, joilla on väärä käsitys siitä elintasosta, mikä heillä pitäisi olla nykyisillä tuloillaan. Huono impulssikontrolli ja kyvyttömyys hahmottaa, miten mieliteon rahoittaminen pikavipillä vaikuttaa heidän taloudelliseen tilanteeseensa jatkossa. Kyvyttömyys hillitä ostohaluja, kunnes tarvittava summa on saatu säästämällä kokoon. Nämä kaikki yhdistettynä shoppailu- tai peliaddiktioon, niin soppa on valmis.
Festariviikonlopuille ollaan kaveriporukassa usein otettu pikavipit että pääsee mukaan. Kuka siinä voittaisi että jää möllöttämään kotiin kun muut elää täysillä kesää.
Ainakin lehtikirjoittelun mukaan nyt Helsingin kaupungin työntekijöistä jotkut, joille työnantaja ei ole maksanut palkkaa kuukausiin.
No tuossa linkkaamassasi dokumentissahan annetaan esimerkki, että kuka ottaa: matalapalkkainen viittä vaille eläkeläinen Ari, joka meni käteisellä 700 euron sänkyä ostamaan, mutta liikkeellepä ei Arin rahat kelvanneet vaan myyjä ylipuhui Arin ottamaan luottokortin ja ostamaan sängyn luotolla. Sitten pankki jatkanut tyrkyttämälle Arille luottorajan nostoa noston perään.
Ari sai kalliin talouskoulun, mutta kyllä minä peräänkuuluttaisin myös tällaisten koijari-liikkeiden toimintaa, kun pakotetaan asiakas ottamaan luottokortti ilman minkäänlaista taustojen tarkistusta tai vastuuta siitä, että handlaako ko. asiakas raha-asiansa, jos tyrkytetään luottokorttia ja sille vielä luottorajojen nostoa. Miten tällainen voi olla hyväksyttävää toimintaa?
Oikein sopivia per'saukisille kaikki-heti-nyt -tyypeille. Ei voida odottaa seuraavaan palkka/tukipäivään vaan pitää ostaa mekko/bisse/muu turhake samantien. Kierrettä kun jatkaa pari kuukautta niin eipä rahat enää riitä takaisinmaksuun.
Juuri ne, joiden erityisesti ei pitäisi pikavippejä ottaa.
Kaikki keillä ei ole muuten rahaa ja ne keille pankki ei myönnä mahdollisesti muita luottoja tai luotot on jo tapissa.