Laittaisko joku huutikseen ihonmyötäisiä vauvan potkuhousuja?
Ja mielellään kärjellisiä ja olkainmallia (ei kokopuku). Kaikki näyttää olevan sitä Vemmelsääri-mallia, jossa vauvan reisille on hurjasti tilaa. Talvella kun vauvalle puetaan useampi kerros vaatteita olisi paljon helpompaa jos potkuhousut myötäilisi ihoa eikä ikäviä ryppyjä tms. jäisi painamaan vauvan selän alee tms. Väljissä malleissa vauvan varpaatkin pääsevät helposti ulos kärjistä ja pienet hauraat varpaankynnet jää kipeästi kiinni saumoihin. Vauva voi myös kontata itsensä potkuhousujen sisään. Tästä syystä usein joutuu laittamaan extra sukat vauvalle, ettei potkupuvun varvasosakin pysyy paikallaan.
Jos jollain on tällaisia, olisi kiva löytää niitä huutiksesta. Otsikossa saisi olla jokin vinkki mallista, pelkällä potkuhousut hakusanalla kun tulee järjetön määrä kohteita eikä kaikkia jaksa avata.
Ja tietenkin myös vinkkejä otetaan vastaan jos jossain kaupassa on tällaisia malleja myynnissä.
Kommentit (2)
En tullut ajatelleeksikaan. Retro ei muuten ole ihan mieleen, mutta ehkä sieltä voisi löytyäkin jotain mikä olisi mieleen. Tulee vain heti mieleen jotain ruskea-oranssi väriyhdistelmiä :).
Hakusanoiksi retro ja potkuhousut. Itse pidän niistä tosi paljon, enkä ole kestävämpiä vaatteita tavannut kuin 70-luvun retrot. Oikeasti ovat kyllä vintagea, eivät siis mitään uustuotantoa.