Mitä mielestäsi tekee ostarista hyvän?
Oma listani.
- ei lähellä metroa tai junaa. Pitää roska väen poissa.
- ei lidliä. Sama syy kuin edelliseen. Sellossa asia on hoidettu niin että lidli on toisessa osassa erillään muusta kauppakeskuksesta, toimii se noinkin.
- ei feissareita
- selkeä pohjapiirus
- hyvä ravintolatarjonta, ei vaan pelkkiä pikaruokaketjuja
Kommentit (14)
Ei feissareita tai liittymämyyjiä, mielellään joku s-ryhmän kauppa (k-marketin on niin kiskurihintaisia!), apteekki ja kinkkipaikka josta saa hyvät mätöt takewayna.
Ostari on hyvä, jos siellä on erilaisia liikkeitä, eivätkä ihmiset ole kovin "ruskettuneita" tai pidä ostaria olohuoneenaan.
Pääkaupunkiseudulla ei tällaisia ostareita valitettavasti ole kuin korkeintaan aamuisin, kun Tärkeämmät Kansalaiset ovat vielä nukkumassa.
Sellossa suorastaan parveilee r o s k a v ä k e ä. Muuten hyvä kauppakeskus, mutta paljon notkujia.
Suomesaa ei ole ostareita vaan kauppakeskuksia, älä matki amerikkalaisia pyhtäpäitä.
Vierailija kirjoitti:
Suomesaa ei ole ostareita vaan kauppakeskuksia, älä matki amerikkalaisia pyhtäpäitä.
Pyh
Sijainti. Norkoilijat pilaa minkä tahansa kauppakeskuksen. Hyvillä alueilla ei ole notkujia.
Ongelma lienee siinä että ns. hyvillä alueilla ei ole kauheasti ostareita. Mut joo omat kriteerit:
-avara, vanhat sokkeloiset ostarit mihin joutuu kulkemaan epämääräisen rappukäytävän kautta ovat vähän ahdistavia kun et tiedä ketä siellä nurkissa lymyilee ja missä kuosissa
- ei kapakoita
-hyvä järjestyksenvalvonta
- pari kohtuukokoista ruokakauppaa tai 1 hyvä
- apteekki
- posti/automaatti
- joku clasu/tokmanni tai vastaava "yleiskauppa" jos tarvii jonkun random ruuvihärpäkkeen :)
-Puhdas ympäristö ulkona ja sisällä, ei huume- ja alkoholi -nuorisojengejä hengaamassa joka kulmalla
-Ei hajuja, ei ruuantuoksuja, ei parfyymeja, ilmanvaihto ok ja ilmanvaihto osataan pysäyttää heti jos tulee savua - myyjillä suora yhteys turvallisuuteen siis
-Vain ihmisille tarkoitettu ja viihtymiseen, ei terveyspalveluja joka kulmalla, vaikka joissakin paikoissa OK koska matka-aika sopiva monelle
-Ei ulkomaalaisten ja suomalaisten lapsiparkkina ja perhekeskuksena toimiva, sinne ei viedä pikkulapsia jotka olisivat mieluummin muualla. Koko suku tuntuu olevan paikalla sankoin joukoin, onko muita vaihtoehtoja
-Siivous wc-tiloissa hyvin usein ja penkit, niin että siivooja vaihtuu ja homma toimii. Siivoojille lepotuolit ja taukotila
-Optikkoliikkeissä ei rahastusta ja ei kokemattomia myyjiä illalla
-Ikkunoita, mutta ei suoraa auringonvaloa, ei katosta putoavia laseja tai laattoja
-Vartijat paikalla, jos levotonta porukkaa ja riskit lisääntyneet yksittäiselle ihmiselle
-Ei isoja välkkyviä kirkkaita näyttöjä ja mainostauluja, ei mainoskuulutuksia
-Ei ylikirkkaita valoja
-Tupakkapaikat kauas
-Lattiat puhtaat ja käsidesiä
-Luomuliikkeitä
-Musiikki hiljaista ja ei joka paikkaan, ei kakofoniaa
-Ei haamuportaita eli erehtyy väärään paikkaan. Kaikki reitit merkitty selvästi ulos
-Paperirullat hygieenisiä naistenhuoneessa, ei joudu kaivamaan säilöin sisältä sorkkimalla paperia
Jäi tuosta että ruuhkavaroitus saisi olla nettisivuilla etukäteen ja paikanpäällä. Loma-aikoina tunkee valtava massa ja tiettyinä päivinä, sääkin vaikuttaa. Rahastuksella tarkoitin huijaavaa myymistä "alennuksilla" optikkoliikkeissä.
Kunnollinen järjestyksen valvonta!
Ei teinejä, juoppoja, pummeja, narkkareita sun muita norkoilemassa.