Tuli yhtäkkiä syksyolo. Siis sama olo, mikä tuli pienenä, kun koulut alkoivat syksyllä
Kommentit (20)
Onko se hyvä vai huono olo? Mulla se on syksyisin ihana jännityksen täyteinen olo, mutta ei ole sitä vielä. On sellainen haikea ja hieman melankolinen syksyfiilis kyllä tällä viikolla alkanut.
On kyllä. Stressaan jo valmiiksi lapsen ammattikoulun aloitus. Koulu sijaitsee meiltä katsoen hevontuutissa jonne on kodin läheltä vain yksi kuljetus päivässä koulutuspaikkakunnalle ja pois sieltä on toinen. Eli jos lapsella on vaikkapa hammaslääkäri mitä sillä on todella usein niin se tarkoittaa poissaoloa koko päiväksi. Sitten on vielä omat jutut mitkä painaa ja rahaa palaa tietysti tolkuttomasti kaikkeen. En tiedä miten saisin aivoni asetettua niin, että en välittäisi mistään mitään ja vain nauttisin syksystä kun tuntuu sille, että niin kauan kun minulla on alle 18v lapsi niin elämästä ei voi nauttia päivääkään.
Ei vielä, mutta tiedän tunteen!
Olen 48 ja aloitan syksyllä opinnot. Oikein odotan sitä syksyn "koulun alkamisen" hyvää jännitystä, kirpeitä syysaamuja.
Vierailija kirjoitti:
Onko se hyvä vai huono olo? Mulla se on syksyisin ihana jännityksen täyteinen olo, mutta ei ole sitä vielä. On sellainen haikea ja hieman melankolinen syksyfiilis kyllä tällä viikolla alkanut.
Sellainen uuden alku -olo. Jännityksen täyteinen, kyllä. Periaatteessa hyvä olo. ap
Yliopiston alkaessa oli muuten sama olo. Siis ensimmäisenä vuonna. ap
Ilmassa on jotenkin jo häivähdys syksyä aamuisin
Joskus muistelen koulukirjojen päällystämistä muoveilla. Niitä oli värillisiä. Sitten myöhemmin kontaktimuovia.
Minulla on sama syksyolo! Ihana aloitus
Tänä aamuna tuoksui selvästi syksy, itsellenikin tuli koulu mieleen.
Ei, vaikka täällä on satanut viikon putkeen ja eilen oli ensimmäinen aurinkoinen päivä. Terkut Norjasta.
Vierailija kirjoitti:
Ilmassa on jotenkin jo häivähdys syksyä aamuisin
Huomasin aamulla saman kun kävelin mökillä ulkohuussiin.
Heinäkuu puolivälissä ja syksyolo😳
Minä nautin kesästä, syksy tulee aikanaan ja sitä riittää!
Pihapuissa näkyy jo keltaisia lehtiä, joten syksy on tulossa.
Kyllä tuli hieman. Mutta toivon että saisin elää kesää vielä. Rakastan kyllä syksyä ja juuri sitä kirpeää aamua ja illan pimeää ja puiden tuoksuja. Mutta en ole valmis vielä. No mutta onneksi ei tarvitsekaan.
Cittarissa oli jo koulureput esillä...kesän loppua tarkoittaa. Ei se sinänsä haittaa, en ole kesäihminen. Ja teinikin totesi että kynät ja pyyhekumit riittää.
Vähän kyllä eilen tuli syksyolo, kun keräsin kantarelleja :).
Mutta minua se ei haittaa, syksyyn siirtyminen on ihanaa: öisin on pimeämpää ja viileämpää - helpompi nukkua, hyttyset ja paarmat häviää, kasvimaa tuottaa syötävää, luonnossa liikkuminen on ihanaa, kun on marjoja ja sieniä mitä kerätä ja jaksaakin paremmin kun ei ole tappohelteitä. Elokuu on vuoden paras kuukausi :).
On. Se johtuu kylmenneestä säästä. Harmittaa. Talvi oli niin pitkä.
Aina kun koulu alkoi tuntui että kesä vielä täydessä terässä. Vihasin koulua ja kaikki opiskeluni ovat olleet "paremman puutteessa". Koskaan en mitään intoa tai kiinnostusta kokenut niitä kohtaan.
Elokuu on vielä kesäkuukausi, joten kun koulut alkavat, on vielä hyvän aikaa kesä.
Syksy alkaa sitten syyskuussa.
Joo olen jo valmistautunut siihen kuinka iloisenkeltaiset vaahteranlehdet rapisevat jalan alla metsäpolkua kulkiessa ja on kuulas syysaamu.