Tuo Kalasatama on kyllä ihanaa aluetta
Kommentit (4)
Siellä tuulee aina ja on sairaan kylmä.
Nykyään mereltä tuulee aina niin kylmästi, että ei huvittaisi asua ihan rannassa. Merta voi käydä katsomassa silloin tällöin ja asua kaumpana lämpimämmässä.
Betonihelvetti se on. Täynnä törröhuulisia bimboja ja pintaliitäjä-hipstereitä jotka hymyillen makselee lumon 1600e/kk vuokria ja esittää menestyvää. Voihan facepalm.
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset ja paranevat koko ajan, kun raitiolinjoja on vielä tulossa lisää. Kalasatamasta on lyhyt etäisyys työpaikkoihin, kauppoihin ja päiväkotiin, mikä helpottaa elämää. Palvelut ja kulttuuritarjonta (ravintolat, Redi, Teurastamo, Suvilahti) ovat loistavat.
Rantabulevardi kiertää lisäksi koko Kalasatamaa ja sinne on joka paikasta lyhyt matka. Rannalla on uimapaikkoja. PK-seudun paras lähiulkoilualue Mustikkamaa (kiipeilypuisto, Korkeasaari, pelikenttiä, uimaranta yms) on vieressä. Kalasataman puistossa ja redin kattopuistossa ja sisäpihoilla on paljon tilaa leikkiä. Muutenkin asunnoista on hyviä tai upeita merinäkymiä.
Myös rakennuskanta monipuolista eikä liian monotonista/ Kadutkin on monessa paikassa kivetystä asvaltin sijaan. Puut voisivat toki olla suurempia, mutta kasvavat vauhdilla.
Parasta on kuitenkin ihmiset. Riippumatta siitä, onko huulissa silikonia tai rollaattori alla, asukkaat ovat ystävällisiä toisilleen. Huomaa, että ihmisillä on Kalasatamassa hyvä olla. Muualla asuvien kateellisilla näkemyksillä tuskin lienee merkitystä.
Merihaka vielä parempi 😍😍
Tooodellinen paratiisi sekin silmä lepää.