Mitä edullista hedelmää/marjaa/kasvista voisin lisätä ruokavaliooni?
Tällä hetkellä syön ison salaatin ja smoothien johon tulee banaani ja vadelmia. Haluaisin kuitenkin lisätä ruokavaliooni mieluusti jotain hedelmää vaikka väli- tai iltapalalle.
Kommentit (11)
Seuraile tarjouksia ja sesonkia. Esim. luumut ovat joskus todella halpoja, appelsiinit jopa 59cnt kilo olleet joskus muinoin ainakin, samoin omenat. Rypäleet usein kans tarjouksissa. Sitruunoistakin saa raikasta mehua. Raparperia varhain keväällä, ja varmaan kavereiltakin saa ihan ilmaiseksi.
Tomaatit ovat tällä hetkellä halpoja. Just kuului taustalta telkusta Lidlin mainos vesimelonitarjouksesta ;D
Pääsetkö itse metsään? Oisko pian mustikat kypsiä?
Metsästä saa ilmaiseksi marjoja niin paljon kuin jaksat kantaa. Itse poimin joka vuosi monta ämpärillistä mustikkaa ja puolukkaa, ja laitan pakastimeen. Ja kyllä, olen pienituloinen.
Kiivit on usein tarjouksessa. Sopii musta minne vain. Puuroon, rahkaan, smoothieisiin ja sellaisenaan.
Kesäkurpitsaa lisään myös nykyisin joka paikkaan ja sieniä sekä porkkanaa.
No kuule ihan mitä vaan. Et voi olla noin avuton.
Omenoita saa todella edullisesti, ja appelsiineja talvella.
Omena ja marjamehu. Kurkku, minitomaatit leikattuna. Joskus voi keittää tai paistaa vihanneksia.
Vierailija kirjoitti:
Metsästä saa ilmaiseksi marjoja niin paljon kuin jaksat kantaa. Itse poimin joka vuosi monta ämpärillistä mustikkaa ja puolukkaa, ja laitan pakastimeen. Ja kyllä, olen pienituloinen.
Lisäksi sieniä, oikein mainioita proteiininlähteitä.
Kävele kauppaan ja käy läpi hevi osasto. Tsadaa. Sit päätät mitä ostat, tai et osta.
Sesongin mukaisia kasviksia. Nyt eletään parhaita aikoja juuri.
Mulla on välillä ananaspaloja ja/tai viinirypäleitä rahkassa tai maustamattomassa jugurtissa.