Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko sairaalan tutkimuksiin päästä peruutuspaikoille?

Vierailija
06.07.2022 |

Esim. magneettitutkimukseen? Kuinka yleistä on että niitä jaettaisiin vai jääkö aika vain käyttämättä?

T. Epätoivoisesti syövän pelossa odotteleva

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi. En tiedä magneettitutkimuksista, mutta monesta muusta ainakin voidaan kysyä, että onnistuuko paikalle tuleminen tarvittaessa nopeastikin, jos peruutuksia tulee.

Vierailija
2/5 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä riippuu ihan siitä, että missä asiakas asuu ja missä tutkimus tehdään. Itse olen 47 vuoden aikana kerran päässyt hammaslääkäriin perutulle ajalle. Silloinkin olisi varsinainen aika ollut iltapäivällä, mutta menin aamupäivällä, kun hoitaja soitti, että aika ois mahdollista siirtää jo aamupäivälle. Silloin asuin ko hammashoitolan naapurissa, joten oli oletettavaa, että kotona työskentelevä pystyy nopeasti tulemaan. Jos asut jossain monen sadan kilometrin päässä hoito-/tutkimuspaikasta, tuskin saat siirtoa ainakaan samalle päivälle, kun et oletettavasti ehdi siihen. Toki jos lääkäri arvioi tutkimukset kiireellisissä, niin silloin seuraavana tai sitä seuraavana päivänä voi saada perutun ajan itselleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle soitettiin edellispvänä, että huomenna ois peruutusaika EEG:hen, ja he yrittävät saada sen ajan jollekin jonossa olevalle. Toki otin sen vastaan, ja vasta sitten aloin miettimään työkuvioita. Kyse Meilahden sairaalasta, joten olin kyllä iloisesti yllättynyt, että HUS:in alueella voi käydä näin hyvä tuuri 🙏.

Vierailija
4/5 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kävi myös niin, että iltapäivällä kolmen jälkeen HUSista tuli soitto, jossa kysyttiin, pääsisinkö seuraavana aamuna tutkimuksiin. Tottakai pääsin.

Sairaalasta soittanut henkilö kertoi, että joku potilas oli aamulla peruuttanut seuraavan päivän tulonsa, ja hän oli siitä asti soittanut järjestyksessä jonossa oleville potilaille. Olin ensimmäinen, joka vastasi.

Tähän tämä kännykkämaailma on mennyt. Ei vastata, jos numeroa ei tunnisteta. Ehkä kuitenkin kannattaisi.

Älkää nyt vaan tulko selittämään, että ne kaikki parikymmentä jotka eivät vastanneet, ovat sellaisessa työssä, että heillä ei ole vieressään omaa puhelintaan työvuoronsa aikana. Se ei todennäköisyyden mukaan ole mahdollista.

Vierailija
5/5 |
06.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, peruutusaikoja täytetään, jos saadaan joku nopeasti tulemaan paikalle esim. samana aamuna perutulle ajalle. Mutta varattuja aikoja jää myös käyttämättä, kun potilas ei vaan tule paikalle eikä ole aikaansa perunut. Näitä on aika paljonkin, joinakin päivinä pari kolmekin. Näillekin ajoille toki otetaan sitten yleensä päivystyspotilaita tai sairaalan henkilökuntaa, jotka jonottavat aikaa ja pääsevät heti lennosta tulemaan tyhjälle ajalle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi neljä