Ihon kutina - ei ihottumaa
Mulla on pari viikkoa kutissut iho, pääasiassa kädet ja jalat. Mitään ihottumaa tms. ei ole eikä esim. lääkityksiä. Labrat katsottiin varmuuden vuoksi ja maksa-arvot, sokerit + muut oli normaaleja.
Kutina on pistelevää ja vaihtelee. Yöt olen saanut nukuttua ihan hyvin. Osaako joku sanoa, mistä voisi johtua?
Kommentit (33)
Kiitos kommenteista! Alkoholia en käytä ollenkaan. Maksaa mietin itsekin, mutta ainakin 3 perusarvoa olivat normaalit.
Stressiä on ollut jonkin verran touko- ja kesäkuussa. Viikko ennen kutinan alkua oli joku infektio, kaksi päivää korkea kuume, joka meni ohi nopeasti. Covid-testi näytti negaa. Ap
Ethän käytä mitään luontaistuotteita? Ne eivät ole aina mitenkään maksaystävällisiä.
Sun iho on liian kuiva ja kutisee. Rasvaa ihoa. Vaihda petivaatteet. Syöthän erilaista rasvaa? Pitää saada erilaisia vitamiineja ja omegaa. Käytä erilaisia öljyjä ja jos et pähkinöille allerginen niin syö pähkinöitä ja manteleita ja siemeniä. Älä pese ihoa liian kuivattavalla saippualla. Lääkäri sanonut mulle että ihoa voi pestä voiteella. Ihoa voi pestä myös jollain kosteuttavalla tai öljypohjaisella saippualla. Älä kuori ihoa liikaa.
Stressi voi aiheuttaa kovaakin kutinaa
Vierailija kirjoitti:
Stressi voi aiheuttaa kovaakin kutinaa
Juu, itsellä joskus alkoi käsien ja jalkojen kutinalla, sitten muuttui polttavaksi tunteeksi ja lopulta jatkuvaksi hermokivuksi. Mitään fyysistä vikaa ei ollut, mutta elämässä olleiden ulkoisten stressaavien tekijöiden poistuessa oireetkin hävisivät suht' nopeasti.
Veikkaan vaan kuivaa ihoa. Mulle tulee talvella tuollaista kutinaa, iho on kipeän pistelevä ja tuntuu siltä, että se ratkeaa. Mitään hilseilyä ei kuitenkaan ikinä näy. Pesisin joka ilta ihon jollain miedolla pesunesteellä ja päälle kunnon kerros Ceralan-voidetta.
Suosittelen myös tutkailemaan pyykinpesuaineita, jauhemaisista saattaa jäädä jäämiä vaatteisiin ja hajusteet ärsyttää.
Vierailija kirjoitti:
Maksaan viittaa
Jep, kohta posahtaa ap:n maksa.
Kiitos vinkeistä! Täytyy ruveta rasvaamaan ihoa. Minulla on tosiaan tavallisen näköinen iho eikä näytä kuivalta, mutta voihan se silti olla. Luontaistuotteita en käytä. Eikä tosiaan stressikään varmaan poissuljettu tekijä ole.
Täytyypä nyt siis ensiavuksi ottaa voide käyttöön, kokeilla allergialääkettä ja tsekata pyykkiaineet. Ap
Hikoilu voi myös ärsyttää ihoa ja aiheuttaa kutinaa. Nyt kun on hellejakso ollut.
Syyhy. lutikat yöllä hippi vuoteesen!
Minulla on kanssa ajoittain vastaavaa kutinaa, mille ei ole löydetty syytä. Labrat on ok ja kutina on juurikin pistelevää ja kestää aikansa. Tosi ärsyttävää!
Vierailija kirjoitti:
Syyhy. lutikat yöllä hippi vuoteesen!
Uskoisin, että ainakin jälkimmäisistä olisi iholla viitteitä.
Ootko uinut luonnon vesissä, sinilevää on jo melkein kaikkialla.
Mulla oli aluksi samanlaista, sitten myöhemmin jos vahingossa raapaisi ihoa, nousi siihen kutiava ja paukamoiva kohta. Lääkäri totesi piirtopaukamoinniksi ja kirjoitti reseptin ihan tavallisesta allergialääkkeestä, jolla oireet pysyy hallinnassa. Mutta alkoi siis tuolla kämmenten ja jalkapohjien kutinalla ja olin varma, etta maksa poksahtaa :D
Hiki aiheuttaa itsellä kutinoita ja pistelyä näin kuumalla. Pahimmillaan tulee nokkosihottumaa, voi mennä jopa rakoille. Ei kiva.
Stressiä? Onko ollut joku infektio viime aikoina? Käytätkö paljon alkoholia, tosin se varmaan näkyisi labroissa.