Miksi naturistit ovat posliineja?
Kommentit (3)
Muistan ennenkin lukeneeni vastaavan keskustelun. Ylen Perjantaissa oli dokkari nudisteista ja joku sitten ihmetteli miksi aina posliinina.
Vierailija kirjoitti:
Muistan ennenkin lukeneeni vastaavan keskustelun. Ylen Perjantaissa oli dokkari nudisteista ja joku sitten ihmetteli miksi aina posliinina.
Piti oikein kaivaa esiin tämä jakso. Ja toden totta, porukka näytti olevan järjestään posliinia. Näytti olevan myös aika tukevasti keski-ikäistä, joku harva pariskunta siellä oli pelkästään keski-ikäistä, mutta ei tukevasti.
Mistä sitten johtunee, että ne estot häviävät enempi lähellä tuota eläkeikää? Ehkä siinä vaiheessa ei ole enää mitään niin kauheasti kiinni omassa julkisivussa, eläke juoksee vaikka vehkeet vilkkuukin. Oma kroppa on myös yhtä elähtänyt kuin kaikilla kavereilla, joten vertailukin on melko turhaa.
Tosin siinä haastateltu pari antoi ymmärtää että heille homma oli vuosikymmenten rakas harrastus joten kyllä he sen ovat nuorempana aloittaneet. Nykyisessä porukassa ei enää näyttänyt uutta sukupolvea olevan, vai olivatko sitten vaan väistäneet kameroiden tieltä pois.
Itsestänikin kyllä huomaan että samantapaista vapautumista alkoi tulla viittä kymppiä lähestyessä, vaikkakaan nudistiksi en ole alkanut (ei kyllä olisi mitään sitä vastaan). Ehkä sitä vaan tässä iässä sitten kypsyy jollakin tavalla hyväksymään itsensä ilman häpeää.
Se on jo pyhäin häväistystä jos pim-pin peittona ei ole kolmiota.