Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Juhannusrakas löytyy Tinderistä - tai kukkaisunesta

Vierailija
24.06.2022 |

Vähän sekava pääkirjoitus https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000008889909.html

Ensin parinmuodostuksen historiaa ja kuinka polkupyörä mullisti sen, kun sillä pääsi naapurikyliin asti ja potentiaalisten kumppaneiden määrä moninkertaistui. Sitten viittaus siihen, kuinka internet teki saman:

"HS kertoi viime viikolla amerikkalaistutkimuksesta, jonka mukaan Yhdysvalloissa noin 40 prosenttia ihmisistä tapaa kumppaninsa internetissä. Prosenttiluku on kaksikymmenkertaistunut vuodesta 1995. Ennen oli tapana, että kumppani löydettiin kavereiden kautta, nyt suhteet löydetään yhä useammin netistä."

Suomessa Väestöliitto arvioi, että avioeron jälkeisessä kumppanin etsinnässä netti voi olla joissakin ryhmissä jopa yleisin tapa etsiä kumppania. (Oma arvaukseni: yksinhuoltajat, joiden on vaikeampi olla aktiivisia seuranhaussa muuta kautta.)

Sitten hypätäänkin algoritmeista ruutuaikaan ja siihen, kuinka runsas ruutuaika voi aiheuttaa jopa avioeroja.

Ainakin minulle jäi epäselväksi, mitä tuossa haluttiin sanoa ja miten se liittyi otsikkoon.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla