https://www.mediuutiset.fi/uutiset/thl-koronarokotteen-antama-suoja-voi-sailya-jopa-vuosia
Miettikää, mitä THL lupasi meille vielä 2020 loppuvuodesta. Että koronarokotteen antama suoja voisi säilyä jopa vuosia...Onko meidät huijattu piikille väärin perustein? Itse en usko enää mitään, mitä THL väittää, luottamus on nyt mennyt loupllisesti, kun tämä rokoteruletti vain jatkuu ja jatkuu
Kommentit (33)
Niin, tosiaan. Virkamiehillä onkin sellainen taikapallo, jolla voi ennustaa luotettavasti tulevaisuutta.
Miksi et uskoisi? Nimenomaan "voi" tai voipi olla ettei sittenkään...
Niimpä.. En kyllä luottanut alkuunkaan rokotekamppanjaan koska se tuli liian nopeasti suhteessa haittavaikutusten tutkimuksiin. Eli mielestäni rokotteesta ja sen antamasta suojasta ja vaikutteista muutoinkin ei ollut tarpeeksi kokeellista näyttöä.
Näitä rokotteita jaetaan vielä monia, luulen että puolen vuoden välein tulee uuteen varianttiin uusi rokote. En ota näitäkään. Toki kun valmistetaan semmoinen rokote joka tehoaa vuosiksi todistetusti eikä aiheuta hormonaalista tms haittaa niin otan kuten muutkin rokoteohjelman rokotteet olen ottanut ajallaan.
Viimeistään syksyllä sitten neljäs rokote ja jatkossa ties kuinka monta lisää, ovatko kaikki suomalaiset valmiita tähän? Jotenkin vahvasti epäilen, että hyvin moni ei ole
Onhan THL kertonut meille siitäkin, että graavilohen syöminen voi olla vaaraksi sikiölle. Siis voi olla eikä Suomessa ole ainuttakaan lasta, jolle olisi ollut. Sen sijaan synnytyksessä vammautuu vakavasti joka vuosi yli 1400 lasta, mutta tästä ei varoitella.
Ja nyt THL:n johtajien mielestä noita pitäis ottaa joka vuosi jatkossa.:-D
En ole ikinä ollut rokotevastainen, tämä on ainoa rokote johon suhtaudun epäilevästi. En usko salaliittoihin tms. Mutta jotenkin tuntuu tyhmältä, kun haitat on vielä kansalaisilta pimennossa, eikä niitä tuu julkisuuteen ja uusia rokotteita vaan kaavaillaan..
Kaikki 3 kertaan rokotetut ystäväni ovat saaneet koronan, ja monet jopa pitkäaikaisen.
Vierailija kirjoitti:
Viimeistään syksyllä sitten neljäs rokote ja jatkossa ties kuinka monta lisää, ovatko kaikki suomalaiset valmiita tähän? Jotenkin vahvasti epäilen, että hyvin moni ei ole
Onneksi nyt ilmeisesti vähän alennetaan ikärajaa neljänteen rokotteeseen. Minä en näillä näkymin sitä tule saamaan, harmi. Kyllä rokotteet ottaneet suomalaiset ovat valmiita ottamaan neljännen, miksi eivät olisi? Koronasta kuulee koko ajan lisää ikäviä yllätyksiä. Kuka sen nyt haluaisi elämäänsä pilaamaan, jos sen voi rokotteella estää?
Vierailija kirjoitti:
Onhan THL kertonut meille siitäkin, että graavilohen syöminen voi olla vaaraksi sikiölle. Siis voi olla eikä Suomessa ole ainuttakaan lasta, jolle olisi ollut. Sen sijaan synnytyksessä vammautuu vakavasti joka vuosi yli 1400 lasta, mutta tästä ei varoitella.
No kohtuunko se lapsi pitäisi jättää? Koronasta ei kukaan tiennyt mitään 2020 ja aina tällaisissa tilanteissa pelataan mahdollisilla skenaarioilla.
Olen ihmetellyt tätä, että otettuani rokotteen olen sairastanut useampaan otteensee. Olen siis perusterve nuoriaikuinen. Myös ystäväni hoitoalalla jotka ottivat rokotteen säilyttääkseen työpaikkansa ovat väsyneempiä ja jatkuvasti jotain köhää? Eikö tää liity mitenkään rokotteeseen. Jos kysyn lääkäriltä niin vaan viitataan kintaalla. Ainoa haitta mikä uutisoitiinkin Ylellä oli hormonaaliset vaikutukset.
Tuolloinhan vielä valehdeltiin että rokotteet ovat "tehokkaita"
Enään kai kukaan ei usko sitä tarinaa?
Itse en ole ottanut rokotteita, sillä halusin seurata miten tämä homma tulee menemään. Ja sehän meni juuri niin kuin arvelinkin, eli myös rokotetut sairastuvat ja levittävät virusta. Onneksi en siis ottanut piikkiä. Sairastin viime syksynä lievän koronan.
Meidän perheellä ei ole rokotetta ja sairastimme koronan lievempänä kuin ystäväperhe joilla oli kaikki rokotteet!
Siinä on virus- ja immuunioppi heitetty keula pystyssä roskiin.
Rokotteen on olleet vakavien tapauksien ehkäisyssä kohtalaisen tehokkaita. Ei täydellisiä, mutta niillä on ollut suuri merkitys.
Öööh? Siis eikä koronarokote anna suojan max 6kk ajaksi? Näin ainakin thl ja who kertoivat kun uutta rokotekierrosta käynnistettiin.
Kyllä suomalaiset ottaa kaikki rokotteet mitä thl suosittelee. Tai mitä media suosittelee. Ensin tulee pelottava uutinen uudesta variantista joka leviää kuin rokko, sitten seuraava uutinen; aiemmat 3 rokotetta ja sairastettu tautikaan ei suojaa, sitten uutinen; 4 rokote suositus laajenee. jne..
Näin tää tulee menemään vielä vuosia. Ja aina ovat ihmiset jonossa VAIKKA uusi variantti olisi lievempi, eli kuin kevät flunssa josta olemme selvinneet ilman rokotetta.
En voi ottaa neljättä kun en ole ottanut vielä ensimmäistäkään, eli antaapi olla rokotehumppa minun osaltani.
Jos sanotaan, että VOI säilyä, niin ei se nyt kovin varma lupaus ole.
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/thl-koronarokotteen-antama-suoja-voi…
Ja tuossa linkki itse uutiseen
ap