Olen aika luullut, että työttömyys johtuisi siitä, että ei ole työpaikkoja. Kuitenkin. Äsken katsoin mol.fi ja siellä oli tuhansia työpaikkoja.
Kommentit (12)
1/5 provo..Kuten jo toiseen ketjuun kirjoitin:
työttömiä on n. 250 000. Työpaikkoja 35 900. Käytä matikkaa ja mieit miten voi olla mahdollista.
Katsoitko mitä ne tuhannet työpaikat pitivät sisällään?
Hah, eipä niihin töihin niin vain mennäkään.
Sehän on niinkuin köyhyys. Jos on kuun alussa satanen tilillä, niin miten niin ei muka ole rahaa??
Täällä on 13 paikkaa auki ja kaikkiin tarvitaan koulutus.
Voi voi...taas tätä iänikuista jankkaamista, ja tarkoitus on taas ilmeisesti haukkua ja halveksia työttömiä!! En viitsi edes perustella miksi on niin paljon työttömiä vaikka on avoimia työpaikkojakin, ei se mene ikinä perille kuitenkaan!
Osa niistä on tyyppiä tupperwaremyyjä. Osa on provisiopalkattua puhelinmyyntiä. Osa on vuokrafirmojen mainoksia. Osa on haettavana vain muodon vuoksi. Loput täytetään, työttömiä jää moninkertainen määrä hakemaan uusia vähiä paikkoja.
Työttömiä on muistaakseni 6-numeroinen määrä.
Jaahas - hallinto ja maksettu media laittoivat taas provon liikkeelle... ehdotan että kaikki poliitikot puolueesta riippumatta laitetaan heti provisiopalkalle ja pätkätöihin koska nyt he saavat aivan liian isoja korvauksia verrattuna tulokseen... tulos tällä hetkellä on että olemme maailman kallein maa kaikkine maksuineen, hintoineen ja veroineen verrattuna tulotasoon ja kaikki valtion omaisuus on myyty ilman veronmaksajien lupaa... näitä provisio paikkoja ja pätkätöitä kun on Suomi täynnä...
Ap käy suodattamassa kokoaikaiset ja toistaiseksi voimassa olevat työsuhteet. Ne ovat ne työpaikat, joilla ihminen elää, eli normaali kuukausipalkalla. Työttömiä on noin 300 000 ja kokoaikaisia työpaikkoja alle 20 000.
Lisäksi töitä voi hakea ihan rauhassa ilman, että pääsisi töihin. Vaikka olisi ammatti opiskeltu tai vaikka kaksikin. Voi laittaa vaikka 700 hakemusta vuodessa pääsemättä töihin. Edes osa-aikatöihin.
Kysy ap miksi opiskelijat eivät tänä päivänä pääse edes harjoitteluun, kysy miksi osa jää valmistumatta siksi. Kysy mistä osaajat tulevat kun opiskelijat eivät pääse harjoitteluun, saati töihin.
Lisäksi siellä on ne (valtion ja kuntien) paikat joihin on jo joku talon sisällä katsottu, mutta paikka on pantava kuitenkin julkiseen hakuun.
Siten niin, kun työn vaatimukset eivät osu työttömien osaamisen tai koulutuksen kanssa yksiin. Lisäksi TYÖNANTAJA TEKEE VALINNAN!
Avoimissa paikoissa on myös sellaisia, jotka ovat avoimiksi ilmoitettuja vain siksi, että jokin ohjesääntö niin käskee tekemään. Tosiasiassa ovat jo täytettyjä. Tai ne täytetään lennosta eli joku just vapautuu jostakin tehtävästä ja siirtyy uuteen, se vapautuva paikka ei välttämättä tule hakuun, jos se esim. on ollut sijaisuus.
Sulla ei toi pää tosiaankaan toimi!