Osittaisimetys kokemuksia
Hei kaikki kanssaäidit!
Meillä on viikon vajaa 3kk tyttövauva, joka hyvin siro. Neuvolan ja kasvukäyrien mukaan normaalipainoinen, mutta ikätovereihin verrattuna pieni (2,5kk ikäisenä 4900 g (s. 3730g), 59cm (s. 51,5cm)). Osittaisimetän vauvaa. Korviketta menee päivässä n. 500 ml ja loput sitten rinnalta. Korvikeannokset on kovin pieniä (50-100ml).
Kuulisin mielellään saman ikäisten osittaisimetettyjen ruokailutottumuksista. Paljonko teillä menee korviketta, viihtyykö hyvin rinnalla, millaisia annoksia korviketta menee, jne?
Imetykseen liittyvää syyllistämistä en kaipaa, eikä kaipaa muutkaan, jotka ehkä löytävät tämän keskustelun osittaisimetystä tms googlaamalla 😊 Minä ja muut osittaisimettäjät teemme parhaamme niillä pelimerkeillä, jotka on annettu ❤️
Kommentit (2)
En tiedä, miksi osaimetät. Kokemuksia voin kertoa täysimetyksestä ja kun aloitimme kiinteät (esikoisella 4 kk ja kuopuksella 6 kk:n ikässä), niin sehän nopeasti vähentää imetystarvetta.
Jos haluat priorisoida rintaa, niin syötät siitä ensin ja vasta sitten pullosta. Jos haluat vieroittaa rinnasta, niin annat ensin pullosta ja vasta sitten rintaa. Voi olla, että rinta on silloin enemmän tutti, kuin ruokailuun.
Kiinteiden alkaessa maistatin vain ruokaa lusikalla ja silloin imetin ihan normaalisti. Kun kiinteidän määrä lisääntyi, niin ensin kiinteitä ja sitten rintaa.
Kun aloin vieroittamaan rinnasta, niin annoin 1 aterialla päivästä pumpattua maitoa ja yli 1-vuotiaana korviketta. Lopulta viimeiset imetykset (eli ilta, yö ja aamu) päättyivät n. 1 v. ja 3 kk iässä.
Rinnat ovat ihmeelliset eli ne tuottavat maitoa niin paljon, kun lapsi sitä syö. Jos hän imee harvemmin, niin tuotanto alkaa vähentymään ja jos hän imee paljon ja pitkään, niin maidontuotanto lisääntyy. Ehkä siksi kyselin, miksi imetät vain osittain?
Ei meilläkään tuon enempää mennyt, korkeintaan 100 ml korviketta viidesti päivässä. Lisäksi puklasi paljon. Normaalisti kasvaa.