~oOo~HELMInauha viikonloppuun~oOo~
[b][color=coral]Huomenta HELMInauhalaisille!![/color][/b] [color=deeppink][b]=)[/b][/color]
Kommentit (26)
En ole tainnut vielä kertaakaan kirjoitella helmikuisiin, vaikka säännöllisen epäsäännöllisesti olen kuulumisianne lukenut. Kiirettä pitää kun on 1,5v joka kaipaa jatkuvaa viihdytystä ja työpäivät päälle. No nyt on pitkästä aikaa rauhallinen ilta. Tyttö nukahti ja mies on katsomassa nyrkkeilyä - jee, saan surffata ihan rauhassa netissä.
Viikkoja on 21+6 ja maha on iso. Painoa on tullut jo ihan liikaa. Aivan käsittämätön ruokahalu!!! Viikonlopun jälkeen aion tehdä asialle jotain - viikonloppuna mennään vielä vanhaan malliin ;-) Rakenneultra on takana ja hiukan udeltiin sukupuolta. No eipä saatu vastausta. Mutta, jotenkin olen n. 90% varma että meille tulee toinen tyttö! Raskaus on nimittäin edennyt ihan samallalailla kuin ensimmäinenkin ja on ihan tyttöolo. En edes osaa kuvitella, että masussa olisi poika. Eipä silti, tervettä vauvaa toivon - mutta itsekseni olen salaa kokoajan toivonut toista tyttöä :-)
hyvää viikonloppua helmikuiset - kirjoittelen taas joskus!
t. Super" big" MaM
Nopeesti vaan kirjotan kun ihan kohta pitää lähtee töihin... Mutta kiitos kaikille ultrasta ja tulevasta tyttösestä onnitelleille ja etenkin teille jotka olette empaattisesti kannustanu tässä munuais-häikkä -jutussa. Tämä palsta on kyllä aivan upea asia, laitoin oman ketjun tosta mieltä painavasta munuaisen laajentumasta, ja sinne onkin ilmestyny asiasta ihan vilkasta keskustelua ja lohduttavia omakohtasia kokemuksia.
Mutta nyt pitää mennä, hauskaa viikonloppua kaikille!
loviisa rv 19+5
[color=lime]Hyvää lauantaita kaikille!:)[/color]
Tuossa juuri puhuin kahden tunnin maraton-puhelun ystävän kanssa!:) Onneksi on 1¿ :n viikonloppupuhelut, niin ei tule laskua.. Harmittaa vain kuin yhdellä toisella ystävällä on tänään synttärit ja nyt en voi vielä soittaa hänelle onnitellakseni kun mun puhelimessa on jokin vika, et jos puhuu kovin pitkän puhelun niin sit ei saa yhteyttä enää minnekään..:( Pitäis viedä huoltoon, mut kun ei oo muistanu..
[color=purple]Loviisalle[/color] onnea tytöstä! Meillekin tulee nyt tyttö.;) Ja toivotaan parasta sen munuaisongelman kanssa! Ystävälläni on kanssa ollut munuaisissa ollut pienestä pitäen joku ongelma, mutta ei se ainakaan hänen elämäänsä ole mitenkään vaikuttanut..:)
[color=mediumvioletred]Onnea myös muille hyvistä ultrakuulumisista!:)[/color]
[b]Joku kyseli löytyykö netistä kuvaa meidän tulevasta pennusta..[/b] valitettavasti kasvattaja ei ole päivittänyt nettisivujaan aikoihin, joten kuvia ei ole. Mutta meille siis tulossa paimensukuisen lapinkoiran narttupentu, väriltään musta, naama valkoinen. Ja nimeä vielä pähkäilemme, täältäkin ollaan saatu hyviä vinkkejä, mutta yksimielisyyteen ei olla vielä päästy.. Meillä jo yksi lapinkoira on, [color=green]Netta[/color], eli nimen pitäisi erota tästä edellisestä, jottei koirarassukat mene sekaisin kumpaa kutsutaan/puhutellaan. :)
Itsellä nyt pyörii päässä muutaman vaihtoehto, eli: [color=aqua]Sera, Rianna ja Sessi.[/color] Koiran kennelnimi siis oli Puhuripeikon Rasputina.
Nimen ei siis välttämättä tarvitse olla tuosta kennelnimestä väännetty, itse en ainakaan keksinyt yhtään mielellyttävää vaihtoehtoa..:) Mutta vinkkejä ja ehdotuksia otetaan edelleen vastaan!:) Jos jollekin nyt jotain tulee mieleen..
Oliko se [color=orange]Henna ja kuka muu[/color], ketkä hevosia omistivat? Olen täällä aivan kade, kun itsekin olen aina hevosta halunnut ja nyt kun muutamme maalle olisi pihamaallakin tilaa sille. Ainoa vaan, että satun olemaan allerginen hevosille, heinille, pölylle ja oikeastaan kaikelle mitä tallista löytyy! Joten ei ole oikein mahdollista hevosta ottaa.. :( Täytyy toivoa, että joskus voisin mennä vieroitushoitoon ja pääsisin kaikista allergioistani, jos vaikka sitten voisin tulevaisuudessa sen hepan meillekin hankkia.
[color=red]Äitiyspakkauksestakin[/color] ollut nyt taas puhetta. Itse kanssa pähkäilen, että ottaako vai eikö ottaa! (Kas siinäpä vasta pulma!) =) Toisaalta esikoiselta on jo paljon vaatteita, mutta jotain uuttakin olisi kiva saada.
Tosin kyllä tilasin Josefsonnilta sellaisen edullisen vauvan starttipaketin (8 osaa), mistä sai niitä uusia vaatteita. Olivat tosi suloisia eikä paketti maksanut kuin hieman päälle 30 euroa!
:) Ja olen vähän muutakin uutta shoppaillut.. Enkä oikeastaan edes hirveästi tykkää noiden tämän vuotisten vaatteiden väristä, ja laatikossa on paljon sellaista mitä en tarvitse.. (makuupussi, toppahaalari..yms.) Mutta sitten taas toisaalta, sitä olisi niin ihana hypistellä etukäteen.. Ei kuitenkaan ikinä tunnu samalta käydä ostamassa kaupasta uusia vaatteita. Ja onhan tuon paketin sisältö arvokkaampi kuin jos ottaa sen rahan.
Mutta tälläistä tällä kertaa.. tännekin taisi tulla pieni romaani tai ainakin novelli.;) Palataan taas astioille!
-[color=blue]frog2[/color] ja [color=lime]rv23[/lime]
[b]Minni[/b]lle myöhästyneet nimpparionnittelut!! Kävitkö ostamassa kakkua? =D
[b]Äitiyspakkaus[/b]ta ei oteta vaik toisaalta mieli tekis. Mutt kyl näilt kolmelt edelliseltä o jääny ihan hyvin vaatetta. Esikolle ja tokalle otettii pakkaus, kolmannelle ei ni kai se o iha reiluuki ettei nytkää oteta. =D Vaik kyl niit uusii vaatteit o niiiiii ihana hypistellä.. Täytyyköhä kohta jo kaivaa osa pikkiriikkisistä vaatekappaleista esii ni saa alkaa hiplailee.. Hitzi vieköö tytöt, meille tulee VAUVA!! Vähäx hieno juttu! =D
Joo, pitäsköhän viedä tää räkänen pää sekoilemaan johonki muualle. Lienee viisainta toivotella [color=darkorange][b]päivänjatkeita Helminauhalaisille ja hyviä vointeja!![/b][/color]
Maaret(ti) & örppänä [size=2][color=red]♥[/color][/size] (rv23+1/23+6)
hei tosta pakkauksesta, mites se menikään eli milloin me se suunnilleen saadaan (en muista yhtään millon viimeksi sain)? eli onko meille tuleva pakkaus jo nähtävissä kelan sivuilla?
mulla on seuraava neuvola 1,5 vkon päästä ja sillon täytetään kelan paprut. eli ... kauankohan siitä menee?
Johan otti mukamas taas koville parin tunnin reissu koiran luonnetestiin..
Ihan väkisin nukahdin paluumatkalla autoon ja ihan puhki oon vieläkin!
Noo ei se turha reissu kuitenkaan ollut, hyvät pisteet koira sai!!
Minä oon ihaillut josefssonsilta sitä starttipakettia kanssa ja nyt kun sukupuoli on selvillä, niin taidan sen myös tilata!
Esikon ja kakkosen vauva-aikana tuntu poikien vaatteiden värit olevan aika [color=blue]sini[/color]-[color=green]vihree[/color] painotteisia, mutta nyt on onneks tullut muitakin värejä mukaan, esim. [color=brown]ruskee [/color]ja [color=lime]lime [/color]ja monet muut.
Kai se on mentävä vielä vähän huilaan..
mammutti ja Vilppu rv 21+1
Vielä piti kysyä, että onko teillä ollut jo öisin supistuksia? heräsin yöllä siihen kun vatsassa tuntui oudolta - olin selälläni ja masu oli ihan tosta keskeltä íhan kivikova. Joko se oli supistus tai sitten vauva pönkäs itseään jotekin. Kun käännyin kyljelle, vatsa meni veltoksi ja helpotti oloa. Mut masusta ei kuulunut liikkeitä eli en tiedä mahtoiko vauva sittenkään olla hereillä. En vaan haluaisi supistusten alkavan ihan vielä. Viimeksi alkoivat n. rv 24.
Viherrys 20+1 / 20+5
Kamalaa tekstiä tuolla " Kaihoisa!" -pinossa.. En viitsi sinne työntää lusikkaani soppaan, mutta tekee pahaa lukea " pirputiina" n (vai mikä se nikki nyt olikaan) kommentteja. Hän mm. _käskee_ kaikkien tehdä abortin, jotka tietoisesti odottavat vammaista lasta. Minusta kauhea ajatus - ajatellen esim. sitäkin, että kuinka moni noista raskaudenaikaisista " vammais-diagnooseista" ilmeneekin virheelliseksi terveen vauvan synnyttyä. No, hänellä on muutenkin ilmeisesti aika musta elämä, kutsua nyt toisten rakkaita lapsia " idiooteiksi" ja " bimboiksi" , joita ei kukaan rakasta!? Argh..
No mutta.. yritän unohtaa tuon pinon (vaikka varmasti kohta taas käyn siellä lukaisemassa uusimmat kommentit, jos otsikko nousee).
Kiitos nimpparionnitteluista! Kakkua en sitten eilen saanut, mutta tänään hain viinereitä - *lurps*. Mies ei kyllä vissiin vieläkään edes " tiedä" , et mulla oli eilen nimipäivä.. No, eihän me muutenkaan mitään nimppareita vietetä, mutta ei se muistaminen pahastakaan olisi.
Painonnousu on minuakin alkanut hirvittää, tuota helminauhalaisten toista pinoa lueskelin äsken, ja aloin oikein kaivaa vanhoja neuvolakortteja esiin, jotta voisin verrata.. Ja joo, onhan sitä painoa nyt sit tullutkin - melkein 5kg! Esikoisesta oli tähän mennessä tullut 1,8kg (raskausdementian piikkiin, etten enää muista mitä tokasta oli tullut, mutta kuitenkin vähemmän kuin nyt). Kummastakin aiemmasta on tullut yht. n.15kg, mut nyt taitaa tulla enempi. =( No, pääasia, että pikkuinen saa ravintoa, joten pitäähän minunkin sit hyvin syödä! =) Kerkee niitä kiloja sit tiputella.. ehkä.. joskus..
Mutta, nyt lauantaisaunaan!
Minni & [color=teal]Mulperi [/color]20+5
Minni:
Minä en malttanut olla kommentoimatta sinne " kaihoisa-ketjuun" , vaikkakaan sillä ei mitään merkitystä ole suuntaan eikä toiseen..Olisin tietysti voinut jättää kommentoimattakin..
Se juttu on tippunut ihan alkuperäisiltä raiteiltaan, eikä siinä taida enää olla päätä, eikä häntää!
Vilppu piti tuossa äsken jumppatuntia ja taitaa aloitella toista, kun muljuu taas niin kovasti!
Mulla vihloo välillä tonne alapäähän, kun potkut osuu sinne!
Onko muilla samoja tuntemuksia?
mammutti ja Vilppu rv 21+1
Mammutti: Onnittelut hyvistä tuloksista rontin luonnetesteissä! Vaikka kyllähän se sinun tekstistäsi jo kävi ilmi, että hyväluontoinen narttuhan se teillä on kotona.
Viherrys: Ymmärtääkseni vuoden 2006 äitiyspakkaukset jaetaan ensin loppuun ja vasta sitten aletaan jakaa uutta vuoden 2007 pakkausta. Ei siis vaihdu vuodenvaihteessa. Viime keväänä vaihtui ilmeisesti vasta huhtikuulla, mutta en nyt ihan varma ole. Voi olla, että olen totaalisen väärässä ja saamme jo helmikuussa uuden pakkauksen.
Nyt alan katsomaan Brokeback Mountain -leffaa, kun mies kotiutuu pelistä vasta puolenyön jälkeen..
Jolanda + koukkis rv 21
Koitin tarkistaa vielä, että olihan se teidän rotikka narttu, mutten löytänyt enää sitä tekstiä, jossa kirjoitit koirasta. En usko, että olen kuvitellutkaan vaan, mutta nyt väsymys vaikeuttaa hommaa.
Hyvät yöt!
Mulla on ihan sama ongelma. Tuuti potkii niin alas, että epäilin perjantaina, että se etsii karkureittiä. Tuntuu tosi epämiellyttävältä, kun potkut kohdistuu suoraan alas. Olen nyt jo vähän huolissani muutenkin, kun Tuutin liikkeet tuntuu paljon vahvempina ja säännöllisempinä alhaalla kuin ylhäällä. Eikö kaveri meinaa lainkaan alkaa viettää aikaa pää alhaalla? Esikoista kun odottelen, niin mietin tällaisia. Serkun vauva juuri tuli varpaat edellä maailmaan... Voisiko joku helpottaa huoltani ja kertoa, koska vauvat tavallisesti alkavat olla " oikeassa asennossa" ?
[color=lime]Kyllä nämä viikot vierii nopeaan, vaikka välillä tuntuukin, ettei aika kulu mihinkään! [/color]
[color=coral][b]Jolanda [/b] Kyllä ihan oikein muistit, narttuhan tuo meidän koiruus on! 2-vuotis synttäreitä se juhli kuun alussa, eli vasta aikuistumassa.. [/color]
Ihan positiivisesti yllätyin, kun hyvät arvostelut koira sai ja joku testihommia-paljon-tehnyt-nainen miestä oli onnitellut UPEASTA koirasta! Ihan ylpeä saa olla tuosta omasta " sohva-tyynystä" !
[b]Mairanne [/b]: Toivotaan ja luotetaan siihen, että vauva ajoissa asettuu pää alaspäin, lähtökuoppaan, ettei tarvitse mitään ulkokäännöksiä edes ajatella! Sekään ei tosin tunnu kivalta, kun pää on loppuvaiheessa ihan " tulossa" ja sit vauva liikkuu..(vihloo aika pahasti) mutta mielellään kuitenkin niinpäin, kun että syntyis jalat edellä!
Onhan vauvoilla vielä paljon tilaa ja aikaa kääntyillä ja heitellä kuperkeikkaa!
Mulla vaan on paikat hellänä, kun Vilppu aikansa potkii tonne alas!
Tiistaina olis sitten vihdoin se rakenne-ultra ja samalla ajattelin käydä ostoksilla hankkimassa vauvalle vaatteita ja tarvikkeita.
Hoitopöydän pehmuste pitäis löytää ja mitähän kaikkee muuta..tarvii tehdä lista, että muistaa mitä lähti ostaan!
Vaunujakin meen tutkimaan, vaikka vielä en niitä varmaan osta kuitenkaan.
Mutta nyt on jatkettava siivousta.. Kyllä, " lepopäivänä" siivoan, kun kerrankin on sellanen fiilis, että jotain jaksaa tehdäkin!
mammutti ja Vilppu rv 21+2
Kyllä aika on mennyt nopeasti, täällä alkaa kaikki olemaan puolessa välissä. Melkeen kaikki ovat ollet jo rakenneultrassa ja monella on jo tiedossa kumpi on tulossa. Me ollaan menossa kauan odotettuun 4d ultraan torstaina ja kyllä jännittää...
(.) on on kasvanut kauheesti, navan kohdalle on tullut 11cm ja painoa n.8kg. Viimeksi neuvolantäti sanoi kohdun olevan navan kohdalla (rv18), on kuulemma kasvanut tosi reippaasti, mut ei kuitenkaan hälyyttävästi. Itseäni vaan huolettaa, et kuinka jaksan loppuun asti, ku nyt on jo maha tiellä. Muuten on kyllä ihan mainio olo. Pari viikkoa sitten vasemmasta jalasta lähti tunto pariksi päiväksi ja riensin lääkäriin, diagnoosi oli puristuksiin jäänyt tuntohermo. No, onneks se ei ollut kipee, ku se on kuulemma toinen vaihtoehto.
Papun liikkeitä olen saanut tuntea nelisen viikkoa ja päivittäin reilun viikon. Mieskin sai eilen tuntea miltä möngerrys tuntuu mahan läpi :)
Taas täytyy rientää. Yritän saada itseäni niskasta kiinni ja kirjotella vähän useammin, enkä vaan lueskella juttuja :) (kaks sormijärjestelmä on vaan niin hidas)
Noniin, eilisistä hautajaisista selvitty ja on ehtinyt tämän päivän hieman suunnitella jo esikoisen 1v synttärijuhliakin seuraavalle lauantaille.
Mulla alkanut taas kamala siivousinto, aina oon tykänny siisteydestä mutta viimeksikin näihin aikoihin raskautta tuntui että kaiken piti olla tiptop ihan koko ajan ja kehitän stressin jos olen yhen päivän imuroimatta ja asunto täyttyy koirankarvoista. Noniin, tulipa taas valitusta..
Mairanne vai kukas se kysyi siitä vauvan asennosta.. Ei vielä ole mitään hätää vaikka vauva ei oikeassa asennossa olisikaan, esikoinen kääntyi lähtöasemiin vasta raskausviikolla 35 joten en aio tästäkään huolestua vaikka vielä väärin onkin, tilaa liikkumiseen on paljon :)
Huomenna on neuvola joka viime torstailta peruuntui. Ihan kivaa päästä, tietääpä sitten taas onko huolenaiheisiin syytä. Mutta nyt saunaan ja illanviettoon, mieskin kun on kerrankin kotona.
henna rv 22+4
Tääl jo kukonlaulun aikaan kirjottelemassa, keskimmäisellä on aamukerho ni piti nousta ajoissa. No, kyl ton kerran viikossa kestää. =)
Oli eiliseen pinoon tullu lisää ultrauutisia:
[b]Loviisa[/b]lle [color=red][b]onnittelut[/b][/color] pienestä [color=pink][b]tytöstä[/b][/color]!! ----<--@ Hyvä ett kattovat viä uudestaa myöhemmin, vaik kyl kaik varmaa o kunnos kuitenki. *halaus*
[b]sole[/b] oli myös käyny ultrassa, onnittelut näkymistä!! ----<--@
Nyt mentävä aamukaffelle ja kerhoeväitten tekoon. [color=purple][b]Päivänjatkeita Helminauhalaisille ja hyviä vointeja!![/b][/color]
Maaret(ti) & örppänä [size=2][color=red]♥[/color][/size] (rv23+0/23+5)
Heippatirallaa,
onnea kaikille ultrasta kivoja uutisia saaneille!
Oma (.) heti alkuun: maha on jotenkin alkanut kasvaa aika vauhdilla. Viime raskaudessa pystyin pitämään paitapuseroita aika surutta, mutta nyt jo kiristää siihen malliin, että ohhoh... Täytynee vissiin sittenkin hankkia ihan jotain äitiyspaitoja vaikka luulin etten niitä tarvitsis..
JOku kyseli äitiyspakkauksesta. Aion ottaa sen vaikka esikollekin se otettiin. Musta on vaan kiva että vaatteita on reilusti, niin ei tartte olla koko ajan pyykkäämässä. Ja mitä niitä vanhoja tuossa katselin yks ilta, niin onhan niissä vähän isommissa ja kuluneisuutta ja tahrojakin. Mä tykkäsin ä-pakkauksen vaatteista, kivoja ja käytännöllisiä.
Vaunuistakin oli puhetta, me ostetaan esikoisen rattaina toimineisiin kuomareihin vauvalle kantokoppa, ja esikoiselle maksimissaan seisomalauta, tuskin ehkä sitäkään. on jo niin iso, kun vauva syntyy että en tiedä tarviiko.
Vielä HUGGAN ohjeista, onko jollain huggan mukana tulleita kirjallisia + kuvallisia ohjeita? Millaiset ne on ja löytyykö samoja tekstejä esim. kantoliinakanavan ohjeista? Onko ne siis välttämättömät videon lisäksi (=ummikolle joka vasta alkaa opetella liinan käyttöä)?
Viherrys 20 tasan! (paitsi ultran mukaan 20+4, mutta LA:ta ei muutettu)
Onnea mukavista ultra kuulumisista, siellä juuri olleille ;o)
( . ) masu alkanut tosiaan kasvaa ja esikoinen jo ihmetteli et mitä paitoja sä äiti pidät jos toi sun maha vielä kasvaa...ihania kommentteja ;o)
äitiyspakkauksesta en oo vielä tehnyt päätöstä...toisaalta kun siellä paljon myös sellaisia mitä en kyl tarvii...makuupussi, toppapuku meillä ovat niin hyvässä kunnossa vielä. No ehtii vielä pähkäillä. Onkos jollain jo kokemusta tuosta vauva-lehden liinasta. On jäykempää kangasta kun mun baby bundler mistä olen tykänny tosi kovin. Niin mietin vaan onkos sitä niin helppo käyttää kun ei ihan niin paljon jousta. Seisomalautaa harkitsen myös kärryihin kun ikäeroa tulee kakkosen ja kolmosen väliin 2v11kk. Muutenkin on aikas reipas kävelijä jo nyt ja puistoon on tosi lyhyt matkakin ;o))
Tälläistä...nyt viikonlopun viettoon kavereiden kanssa mökille ja lapset isovanhempien hellään huomaan (jee, saa sunnuntaina nukkua piiittkääään )
Rauhallista vkonloppua helmiksille!
calmus & pikkuinen 21+6
Huh heijaa, tänään kävin äitini ja esikoisen kanssa kaupungilla shoppailemassa, tulikin tuhlattua hirveästi rahaa tytön vaatteisiin (vaikka vaatekaapit on jo ihan täynnä) mutta kun pienten vaatteet on vaan niiiiin ihania :)
Alunperin tarkoitus oli mennä ostamaan itselle musta jakku huomisia hautajaisia varten mutta se unohtui jostain kumman syystä ja piti käydä vielä uusintareissu...
No, huomisen jälkeen nekin on ohi. En ole moneen yöhön nukkunut, hautajaiset on aina yhtä raskas kokemus. Onneksi tyttö on mukana, jos kovin alkaa ahdistaa niin katselen sen nauravaa naamaa ja eiköhän masustakin potkuja tule aina välillä päivää piristämään.
Vaan tämä menee sohvalle katselemaan tulisiko mitään mielenkiintoista ohjelmaa ja laitan huomiselle omat ja miehen pukimet valmiiksi. Täytyisi yrittää mennä aikaisin nukkumaan, mies tulee kahden aikaan yöllä töistä, joten voi olla ettei millään malta kun nähdään niin harvoin.
Mullakin tuli nyt ihme romaani, lähdenpä nyt laittelemaan hommat valmiiksi ja nostan koivet kohti kattoa, pikkuvesselikin aloittaa masussa juuri iltajumppaa..
Henna rv 22+2