Pistelyä raajoissa
Käsissä ja jaloissa terävää pistelyä, eniten tuntuu sormissa. Puutumista myös ajoittain käsissä. Jotenkin aattelin et menee ohi mut ei niin pitää alkaa selvitellä.Mistä vois johtua?
Kommentit (22)
Oothan harrastanu liikuntaa ja venytelly kunnolla? Voi olla ihan vaan paikat jumissa. Ja muista juoda vettä!
Moni sairaus voi tehdä tuollaisia oireita hermoissa. Kyllä sun pitäisi mennä lääkäriin varmuuden vuoksi.
Rokote otettu juuri? Tutulle tuli koronapiikistä pistelyä.
Glukoosi normaali ainakin viime verikokeissa, elämäntavat ok. Tota rokotetta oon miettinyt, siitä on tosin jo aikaa. Selviteltiinkö tuon tutun pistelyä, menikö se ohi?
Ap
Lääkäriin, syytä selvittää ettei ole mitään vakavampaa.
Vaikea sanoa. Se voi olla jotain hermokipua, jotain neurologista, verenkierto-ongelmaa, diabetesta...
Onko ihottumaa tai nivelkipuja jossain päin kehoa, ei välttämättä pistelevällä alueella? Voisi olla myös autoimmuunisairaus.
Vierailija kirjoitti:
Onko ihottumaa tai nivelkipuja jossain päin kehoa, ei välttämättä pistelevällä alueella? Voisi olla myös autoimmuunisairaus.
Ei nivelkipuja onneksi. Ihottumaa tullut polvien taakse, en ole osannut yhdistää tähän. Ap
Mulla kun selviteltiin neuropatiaa katottiin pvk:n lisäksi ainakin kilppariarvot, sokerit, B12/folaatti/ferritiinitasot ja maksa-arvotkin muistaakseni. Syy voi olla myös neurologinen, joka tapauksessa tuo pitää kyllä selvittää kunnolla. Hyvällä tuurilla on vaan jumeja tai stressiä tai jotain muuta ei-vakavaa.
Verisuonissa ongelmaa? Eikö tuo myrkkypiikki tuki suonia hiussuonia erityisesti.
Liikutko riittävästi?ylipainoa?
Tuohan voi johtua vaikka niskajumista.
Kannattaa ensin katsoa elintavat,sitte vasta alkaa miettiin harvinaisia kasvaimia yms.
Mitä te kuvittelette, oon lukenut satoja samanlaisia tapauksia. Täysin selvää.
Vierailija kirjoitti:
Mitä te kuvittelette, oon lukenut satoja samanlaisia tapauksia. Täysin selvää.
"Are you sure you want to view this community?
This community is quarantined
This community is quarantined: For medical advice, please consult your physician. Additional resources available at the Centers for Disease Control and Prevention.
Are you certain you want to continue?"
Looooooool reddit
Vierailija kirjoitti:
Mitä te kuvittelette, oon lukenut satoja samanlaisia tapauksia. Täysin selvää.
Kiitos linkistä. Näitä muiden kokemuksia olenkin jo lueskellut, ikävän tutulta kuulostaa. Monella kokemus et lääkäreistä ei apua, itse ovat selvitelleet asioita. Hitto kun otin piikin. No olen onnekas kun olen vielä tässä kirjoittamassa. Ap
Voi johtua liian vähäisestä liikunnasta osaksi. Näitä on itsekin koettu. Hiero jänteiden kiinnityskohtia, esim. polvissa ja kyynärpäissä.
Diabetes. Äkkiä sokerit ja hiilarit pois.