AY johtajat ovat valehtelijoita
Ammattiliittojen levittämiä valheita on aika korjata. Jokainen voi itse neuvotella omat työehtonsa. Kenenkään ei tarvitse noudattaa TESsiä, mikäli osapuolet ei halua. He voivat aina tehdä oman sopimuksen. Ay yhdistyksien eli liittojen valheissa esiintyvää pakkolakia ei ole olemassa, eikä tule.
Kollektiivinen neuvotteluoikeus tarkoittaa sitä, että jollakin on oikeus neuvotella muita sitovia sopimuksia.
Jokaisella työntekijällä on luonnollisesti oikeus neuvotella omista asioistaan työnantajansa kanssa.
Luottamusmiehellä, jonka asema perustuu työpaikalla työehtosopimuslain nojalla sovellettavaan työehtosopimukseen, on oikeus neuvotella sopimukseen sidottujen työntekijöiden puolesta, ei muiden.
Työsopimuslain perusteella niillä työntekijöillä ( ns." villeillä "), joilla ei ole edellä mainittua luottamusmiestä, on oikeus valita keskuudestaan luottamusmiesvaltuutettu, jolla on samanlainen asema ja oikeudet kuin luottamusmiehellä.
Yksityisellä sektorilla ei ole olemassa mitään erikseen säädettyjä "neuvottelu- tai sopimusoikeuksia". Järjestöillä on oikeus edustaa ja neuvotella jäsentensä puolesta. Pelkistetysti: Neuvotteluoikeus on sillä, jolla on jäsenet.
Eli voitte itse neuvotella työehtosopimukset, ilman ammattiliittoja
TESsi on useimmiten kaikille haitaksi ja takaa ainoastaan työnantajille sovitun alhaisen palkkatason. Ilman TESsiä useilla aloilla palkka olisi huomattavasti korkeampi.
Kommentit (4)
https://simosuominen.wordpress.com/2015/09/17/keskustelu-kansan-ja-hallituksen-valilla/
Tässä oli paras kirjoitus mitä tänään bongasin täältä av:lta. Tossa on hyvin käsitelty tuota asiaa.
Eilen järjestettiin mielenositus monikultuuria vastaan,hyvin tehty
Kuinka monesta oikeesti on siihen? Muista että myös sinä et välttämättä aina siihen pystyisi.