Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Freier Fall - elokuva, onko kukaan muu katsonut?

Vierailija
20.09.2015 |

Kysymys siis tuli otsikossa. Onko joku täällä katsonut saksalaisen elokuvan Freier Fall (2013)?
Olisi kiva kuulla muiden mielipiteitä ko filmistä, mahdollisesti asiallisesti myös keskustella siitä.

Herää vain kysymys, että olenkohan ainoa, joka on tuon katsonut ja vieläpä tykännyt todella paljon?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/3 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kukaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No moi! Täällä leffan noin kuukausi sitten nähnyt. :)

Ihan mieletön leffa. Mä oon ihan rakastunu. Se on vaan, kun toi ei oo mikään Hollywood-leffa, niin siihen ikään kuin törmää jos törmää, mutta toivottavasti useampi törmää, koska se on niin mahtava elokuva. Ainakin tämmösen romantikon mielestä. :D

Aivan upeaa ja pelotonta, uskottavaa näyttelemistä päähenkilöiltä. Hahmojen välinen rakkaus ja intohimo toisiaan kohtaan todella välittyi. Mä ainakin kiinnyin tosi paljon hahmoihin, koska sitä tunsi niin paljon tunteita heidän puolesta. Tunsi heidän ilonsa ja surunsa, ja myös vihan, säälin ja sympatian tunteita heitä kohtaan.

Kaikkia vastauksia ei oltu tarjoiltu katsojalle suoraan tarjottimelta, vaan katsojan piti päätellä paljon asioita pelkkien ilmeiden ja eleiden perusteella, koska monissa kohtauksissa puhuttiin niin vähän tai ei puhuttu lainkaan. Mutta just se pitää katsojan otteessaan ja tekee elokuvasta tietyllä tavalla kiehtovan ja mielenkiintosen, koska sitä voi katsojana yrittää pohtia vaikka ikuisuuden, että mitä hahmojen päässä liikkuu.. mitä he oikeasti tuntee ja ajattelee.

Elokuvasta tehtäneen kakkososakin, mutta se tarvitsee myös yleisörahoitusta. Ykköselokuvan ohjaaja ja tuottajat ylläpitää facebookissa Free Fall 2 -sivua: https://www.facebook.com/Free-Fall-2-Freier-Fall-2-1553203491595933/ Kannattaa tykätä sivusta, mikäli tykkäs leffasta ja haluaa, että kakkososakin näkee päivänvalonsa joku päivä. ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kuusi