Voidaanko irtisanoutunut hoitaja pakottaa töihin? Entä jos hoitaja on jo töissä eri alalla? Entä jos oleskelee ulkomailla? Miten pitkä on lain koura näissä tilanteissa?
Mietin, että jos kaikki hoitajat lähtisivät viettämään lakkoa jonnekin lämpimään....
Tietysti yksi vaihtoehto on ilmoittautua flunssaoireiseksi.
Kommentit (11)
Irtisanoutunutta tai muualla työskentelevää ei tietenkään voida pakottaa. Jos työsuhde on voimassa niin silloin ainakin periaatteessa voidaan pakottaa vaikka olisikin jossain kauempana.
Senkus pakottavat töihin, mutta enpä niitä töitä siellä työpaikalla tekis :) en oo päivääkään alan töitä tehnyt valmistumisen jälkeen, siitäkin on 15 vuotta. Eli onko minulla edes ammattitaitoa enää?
Irtisanutumisaikana kyllä, muuten ei ja miksi edes pakottaa töihin ihmistä joka ei halua tehdä töitä. Eikö silloin kuka tahansa voitaisi pakottaa mihin tahansa työhön, kovinkaan tuottavaa työtä se tuskin olisi.
Taas täällä sairaanhoitajat kannustavat toisiaan saikuttamaan.
Tällä ei todellakaan kerätä sympatiapisteitä.
Ettekö yhtään seuraa uutisia? Sitä vartenhan juuri nyt on käynnissä pikainen potilasturvallisuuslain muutos, jonka nojalla hoitajat voitaisiin velvoittaa töihin rangaistuksen uhalla. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008721212.html
Oleskelee tai asuu on vähän eri asia.
Vierailija kirjoitti:
Ettekö yhtään seuraa uutisia? Sitä vartenhan juuri nyt on käynnissä pikainen potilasturvallisuuslain muutos, jonka nojalla hoitajat voitaisiin velvoittaa töihin rangaistuksen uhalla. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008721212.html
"Lain myötä voitaisiin lakon piiriin kuuluvaa henkilöstöä määrätä tekemään tarvittaessa välttämätöntä suojelutyötä."
--> tarkoittaa heitä, jotka ovat työsuhteessa normaalisti, mutta jääneet lakkoon.
Ei heitä, jotka ovat irtisanoutuneet ja mahdollisesti jo töissä eri alalla.
Poikkeustilan aikana voidaan velvoittaa työhön muitakin, sitä ei onneksi vielä ole ollut.
Ruotsissa oli koronan pahimpana aikana muutamia pakkotyötilanteita tehohoidossa. Siis oli pakko tehdä pitkää työpäivää esimerkiksi.
Jos olet hakeutunut pois alalta esim. sen vuoksi, ettet enää jaksa hoitaa muita ihmisiä, ja että hoitotyö kuormittaa psyykeäsi huolestuttavasti, niin siinä syytä kerrakseen olla palkkaamatta sinua vastuulliseen työhön.
Ei voida pakottaa. Itse olen vaihtanut alaa, mutta minulla on sairaanhoitajan oikeudet. Jos minut pakotetaan sairaanhoitajan töihin nyt, kieltäytyisin vaikka vankilan uhalla.