Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä asiaa et ole koskaan antanut anteeksi?

Vierailija
29.03.2022 |

Tai mitä et koskaan voisi antaa anteeksi. Tämä tosin on pelkkää spekulointia, sillä ihminen saattaa kuitenkin antaa myöhemmin anteeksi.

Mutta mikä on sellaista, mitä et ole vieläkään antanut anteeksi ja miten kauan tapahtumasta on kulunut?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen antanut anteeksi itselleni pahimmat tapahtumat:koulukiusaaminen ja pettäminen (Eivät olleet traumatisoivia itselläni, joten varmasti helpompaa).

Annoin anteeksi, koska en halunnut antaa valtaa kyseisille henkilöille enää tulevaisuudessani. He veivät osan menneisyydestäni ja pilasivat muistojani lapsuudestani ja nuoruudessani. En halunnut, että he saavat myös tulevaisuuteni, joka on muuten parempi kuin heidän.

Okei, myönnän kokeneeni vahingoniloa, kun kuulin heidän edesottamuksistaan. Myöhemmin sääliä. He eivät kyenneet aikuistumaan ja ottamaan koskaan vastuuta itsestään, vielä vähemmän muista ihmisistä.

Vierailija
2/4 |
29.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

nósto

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pettämistä en ole antanut miehelle anteeksi enkä tule koskaan antamaankaan.

Vierailija
4/4 |
29.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisareni lyöntejä, väkivaltaisuutta.  Anteeksi voin antaa, jos pyydetään. Mutta tuskin pyydetään. Viiteen vuoteen en ole ollut tekemisissä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kaksi