Auttakaapa, neulojat :)
Pitkä etsintä ei ole tuottanut tulosta, joten kysynpä täältä. Haluaisin tehdä sileään oikeaan neuleeseen pystysuoria reikäjonoja, joissa kumpikin reuna on samanlainen.
Olen vuosia sitten (no, 80-luvulla) nähnyt neuleen, jossa tällaisia 10-15 cm mittaisia jonoja oli iellä täällä koristeena, mutta nyt ei löydy mistään. Kaikki Dropsin pitsineuleet olen jo käynyt läpi, ja sadannen mallin kohdalla hävisi sekä äly että kokemuksen tuoma taito.
Vino reikärivihän on yksinkertainen, langankierto ja kaksi yhteen, mutta miten tämä pystysuora tehdään laidoiltaan symmetriseksi?
Kommentit (6)
Oletko kokeillut vastakkaisia langankiertoja?
Vierailija kirjoitti:
Oletko kokeillut vastakkaisia langankiertoja?
Yritän hahmottaa. Ihan tyhjä pää.
Siis ensin langankierto ja kaksi yhteen, seuraavalla kerralla kaksi yhteen ja langankierto?
Jos tämä meni oikein, seuraava kysymykseni koskee sitä, mitä nurjalla puolella tapahtuu.
Ap
Kokeile tätä : langankierto ennen edellisen kerroksen lisäystä ja 2 yhteen niin, että otat ne kaksi yhteen kudottavaa toisen silmukan reunasta. Vähän vaikea selittää, mitä tarkoitan, mutta idea on se, että sekä ennen lisäystä että yhteen kudottavien viereiset silmukat pysyvät täsmälleen samalla kohdalla ja edellinen langankierto menee seuraavassa vaiheessa toiseksi yhteenkudottavaksi, ja aina samaan suuntaan.
Mitä väliä sillä on, mitä nurjalla tapahtuu?
Sinun kannattaa tehdä mallitilkku, johon kokeilet eri tavoilla. Sillä tavalla löydät mieleisen version.
Hitsi, kun en nyt muista tekniikkaa, mutta ”silmukoita pudottamalla” saa pystysuoraa pitsiä. Auttaisiko tää?
Neulojat, hoi, katse ylös nyt. :)
Ap