Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Valtavasti käpyjä- ennätysvuosi! (Onko kysyntää kävyille? Viestin lopussa tietoisku kävyistä!)

Vierailija
26.03.2022 |

Ysärillä lukioaikana keräsimme käpyjä kaverini kanssa ja saimme rahat interrail-retkeen.
Nyt on taas käpyjen ennätysvuosi, joko kävyt varistaneet siemenensä vai voisiko noita nyt kerätä?
Lopuksi tietoisku kävyistä:
Yhden kuusenkävyn siemenmäärällä, noi sata siementä, orava elää yhden talvipäivän. Orava varastoi suosimiansa kuusenkäpyjä sammaleeseen maahan etteivät siemenet varisisi.
Tyypillinen oravan käpykätkö on maassa, puunjuurakon sammalissa ja sisältää noin viikon ruokavaraston, keskimäärin kuusi kuusenkäpyä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistakaa kysyä metsänomistajalta lupa ennen kuuseen kiipeämistä. Kirkasvärinen pipo päähän, ettei joku ammu haulikolla naamaan.

Vierailija
2/3 |
26.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään pitää olla ennalta hyväksytyt ja tarkastetut keräyskohteet, jos keräys tehdään luonnon metsiköistä. 

Ja metsänomistajan lupa tietenkin.

Syynä tuohon ennakkotarkastukseen on se, että aiemmin kun käpyjä kerättiin mistä vaan; tuloksena oli välillä täysin lisäysaineistoksi soveltumatonta siementä. Monesti käpyjä kerättiin paksuoksaisimmista puista, joihin oli helpompi kiivetä. Tästä oli sitten seurauksena täysin kelvotonta taimiainesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyisin ei enää kerätä ihan mistä tahansa eikä ole mitään yleiskeräystä. Etukäteen ilmoitetaan alueet, joilla voidaan kerätä ja ostopaikat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yksi