lainan marginaalit nyt
Moi!
Onko joku ottanut viime kuukausina uutta asuntolainaa? Millaisilla marginaaleilla kaksi työssäkäyvää aikuista voisi kuvitella saavansa lainan? Meillä on vähän asunnon vaihtaminen mielessä, mutta nyt nykyinen laina on niin "halpaa" ettei välttämättä kannata jos joutuu maksamaan isompaa marginaalia. Vakuudet on kunnossa kun nykyistä lainaa on saatu hyvin lyhennettyä.
Juu, pankista selviää, mutta nyt eletään vasta asuntokuumeen ensimmäisiä hetkiä.
Kommentit (3)
Tampereella varmaan pysytään, mutta lähikunnat ovat myös periaatteessa mahdollisia.
Sama meillä mietinnässä. Haluttais myydä talo ja ostaa asunto, mutta ei huvittaisi lainaa uusia. Nyt marginaali vain 0,3. Meillä oli tosi hyvä tuuri aikoinaan kun otettiin laina. Kannattaa kysellä monesta pankista, niissä on eroja. Meillä osuuspankki oli paras ja vaihdettiin saman tien pankkia ja hoidetaan kaikki asiat siellä.
Mekin kuumeillaan! :) Ensimmäinen lainatarjous juuri kysytty nykyisestä pankista ja tarjosivat marginaalia 1,25. Saa nähdä mitä muut pankit tarjoaa.. Täällä myös kaksi työssäkäyvää aikuista. Mistä päin ap etsitte asuntoa?