Miten jotkut jaksaa matkustaa joka tai joka toinen viikonloppu 300km isovanhemmille kylään?
Eri asia jos matka olisi lyhyempi mutta vähintään joka toinen viikonloppu 600-700km ajoa. Huhhuh.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitatko, että aikuiset ihmiset menevät lapsineen omien vanhempiensa luokse, vai aikuiset ihmiset omille isovanhemmilleen?
Aikuiset menevät siis lapsineen ja puolisoineen omien vanhempien luo.
Vähän yli 300 on matkaa ja viimeksi ajanut sinne viime kesänä.
En ole koskaan kuullut kenenkään tekevän niin.
Ei ole tuttua omastakaan lähipiiristä noin usein käyminen. Mutta ehkä siellä on jotain avuntarvetta puolin ja toisin, josta ei niinkään kerrota.
Onhan tuossa ajamista. Me matkustamme keskimäärin joka kolmas viikonloppu yhteensä 3400 km, mutta lentäen. On siinäkin omat säätönsä.
Jotkut ne ajavat joka päivä Hangon ja Nyorgamin väliä. Eihän tuo ole mitään, taittuu patteriautollakin leikiten.
Ei jaksakaan ja isovanhemmat sitten uhriutuu. Meillä muuttivat 400 kilsan päähän ja nyt pitäisi joka vapaahetki olla ajelemassa sinne.
Mun sukulainen on tällänen et laittaa kaikki hyvät ruoat ja herkut lapsensa perheelle. Perhe pääsee helpommalla, Lisäksi näkevät sukulaisiaan ja pääsevät mm. veneilemään. Heillä on tietty tuohon varaa ja iso talo.
Mä tunsin tällaisen perheen: joka viikonloppu pk-seudulta Pohjanmaalle 3 lapsen kanssa. Rakennuttivat talon, joka sekin oli ihan keskeneräinen kun ei ollut ikinä aikaa nikkaroida sitä kuntoon. Aina piti olla ajamassa lapsuuden kotiin. Ei ihan tervepäistä sakkia muutenkaan.
Tarkoitatko, että aikuiset ihmiset menevät lapsineen omien vanhempiensa luokse, vai aikuiset ihmiset omille isovanhemmilleen?