Olen 30kg ylipainoinen, aijon vähentää alkoholinkulutustani.
Olen 3vuoden ajan juonut joka ikinen vk loppu. Juomaa menee 700ml viinapullo + lonkeroita. Välillä viiniäkin. Eipä ihme että on painoa kertynyt.
Joka tapauksessa, olen nyt ollut 2vk loppua täysin juomatta ja ajattelin juoda tästä lähtien vain kerran kuussa.
Uskon, että painoni lähtee tippumaan alkoholin vähentämisen johdosta.
Ja syy, miksi uskon että alkoholi on mut lihottanut, on se, että olen aina syönyt samalla tavalla ja paino pysynyt kurissa mutta kun alotin sen alkoholin juomisen joka vk loppu, alkoi painokin salakavalasti nousemaan, vaikka syöminen pysyi edelleen samanlaisena.
Juominen alkoi sen takia, koska en keksinyt muuta sisältöä elämääni. Olen ollut aina kovin yksinäinen ja juominen on ollut mukavaa, kun on muka ollut niin kivaa olla kännissä. Huoh.
Minäkin juon. Painan 80 kg, kun nuorena hoikkana tyttönä painoin n. 50 kg. Minulla ei ole ketään ystävää. Juon, koska se tuo mielihyvän tunnetta. En uskalla edes lopettaa, kun pelkään että kramppaisin. Vähentäminenkään ei tunnu onnistuvan.