Punkki ja raskaus
Huomasin hetki sitten punkin päässäni, joka kerkesi olla n. kaksi tuntia jos sitäkään. Todella huonosti löytyi googlettelemalla tietoa, että kuinka pitäisi toimia, jos on raskaana. Minulla on maanantaina lääkärille aika, joten riittääkö, jos siellä mainitsen tästä vai pitääkö toimia ripeämmin? Kauhea stressi koko asiasta :D
Kommentit (4)
Ei aiheuta toimenpiteitä. Tarkkaile puremakohtaa ja mahdollista punoitusta. Toimi siis samoin kuin toimisit, jos et olisi raskaana.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 19:28"]Huomasin hetki sitten punkin päässäni, joka kerkesi olla n. kaksi tuntia jos sitäkään. Todella huonosti löytyi googlettelemalla tietoa, että kuinka pitäisi toimia, jos on raskaana. Minulla on maanantaina lääkärille aika, joten riittääkö, jos siellä mainitsen tästä vai pitääkö toimia ripeämmin? Kauhea stressi koko asiasta :D
[/quote]
Mistä tiedät miten kauan se on ehtinyt olla?
Oliko se jo syönyt miten paljon, toisin sanoen kuinka iso oli? Yleisesti ottaen punkin pitäisi kai olla vrk kiinnittyneenä, jotta tartunta olisi mahdollinen.
Eikö kukaan?