Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Some: miksi se tekee ihmisistä niin fanaattisia?

Vierailija
05.03.2022 |

Minua ihan oikeasti pelottaa some nykyään. Tuntuu, että aina on jokin hysteria päällä, ja se syntyy niin, että ihmiset alkavat suorastaan kilpailla siitä kuka suhtautuu kaikista epärationaalisimmin asiaan.

Se voi olla jotain pienimuotoista, mutta silti henkilökohtaisella taholla tuhoisaa. Hiljattain katselin ihmeissäni yhtä hysteriaa, joka syntyi kolme vuotta sitten julkaistusta englantilaisesta kirjasta. Kukaan ei ollut tänä aikana nähnyt kirjassa mitään vikaa, mutta yhtäkkiä joistain sanamuodoista kirjassa nousi ihan suhteeton kohu, jonka johdosta kirjailija menetti kaikki tulevat julkaisusopimuksensa, ja hänet ja hänen puolustajansa leimattiin kaikki ties minkälaisiksi pahiksiksi.

Nyt tämä suhteettomuus näkyy suuremmassa mittakaavassa pakkomielteenä Ukrainan lentokieltoalueeseen, ikään kuin se olisi ainoa tapa auttaa. Ilmeisesti sanat "no fly zone" saavat koko jutun kuulostamaan helpommalta kuin se onkaan. Mutta on käsittämätöntä, miten monet olisivat valmiita ilman mitään harkintaa ja debattia ottamaan riskin ydinsodasta, koska Twitterissä hyvien ihmisten hashtag sanoo niin.

Onneksi nämä ihmiset eivät asiaa päätä. Mutta en tajua miksi älykkäilläkin ihmisillä somessa päässä naksahtaa, ja hysteriavaihde iskee päälle ihan liian helposti. Tekeekö some ihmisistä tyhmiä, vai paljastaako se tyhmyyden joka on aina ollut piilevänä?

Joka tapauksessa some oli suuri virhe. Joka päivä uskon tähän enemmän.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto

Vierailija
2/2 |
05.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Some lietsoo kaikenmaailman hysteriaa ja muuta hölmöyttä, koska sieltä löytyy vaikka mille pahvipäisyydelle yleisö. Nytkin jossain Twitterissä goalpostin siirtäjät märehtivät, että Ukrainan kriisistä huolestuneet ovat tekopyhiä rasisteja, koska muslimi ynnä muiden maiden kriiseistä ei olla oltu yhtä huolestuneita. Toivovat Putlerin menestystä kun vissiin on oiva rangaistus sitten näille "rasisteille". Älytöntä touhua. 

Someen ei omalla nimellä kannattaisi kirjoitella mitään kun voikin sitten tulla vuosia myöhemmin kummittelemaan, koska joku Mielensäpahoittajat Ry on päättänyt vääntää jostain harmittomasta postauksesta negatiivisinta scheissea ikinä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla