Lue keskustelun säännöt.
Luokanopettajasta lääkäriksi?
28.09.2006 |
Minulla on alanvaihto mielessä (niinkuin näistä aloituksista varmaan huomaa;). Lääketiede kiinnostaisi mutta... onko liian iso urakka selvitä pääsykokeista jos lukiossa pitkä kemia ja fysiikka käymättä? Pitkä matikka on luettu kohtalaisen hyvällä menestyksellä ja fys ja kem kurssit (ne pakolliset ja y-aste) on aina olleet kiitettäviä vähällä panostuksella.
Nyt pohdin onko liian kova urakka käydä ensin itsenäisesti (olen äitiyslomalla) ensin noi lukion kem ja fys läpi ja alkaa sitten paketamaan galenosta. Onko teillä kokemusta tällaisesta? Selviääköhän noi lukion kurssit ilman opetusta?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minulla on vielä sekin, että en ole käynyt lukiossa kuin lyhyen matikankin. Tosin yläasteella ja lukiossakin sain noista fysiikan ja kemian kursseista, mitä pakollisia oli, niin ysiä ja kymppiä. Itsekin olen aloittanut noiden lukion fysiilan ja kemian opiskelut itsekseni ja galenostakin olen selaillut. Se vain vaikuttaa ainakin tässä vaiheessa vielä todella vaikealta... Mieheni (joka on DI) oli kuitenkin sitä mieltä, että suurin osa galenoksesta on ihan peruskemiaa ja -fysiikkaa. Siis että se pitäisi onnistua ihan helposti, kun vain kertailee ja käy niitä lukion kursseja läpi. Tosin se oli vain hänen mielipiteensä, minulle ne ei ehkä ihan niin helppoja ole... Mutta tsemppiä sinullekin!