Ihmeellinen valoilmiö taivaalla
Huomasin sen tänä aamuna kun katsoin ulos juuri ennen auringonnousua: kirkas valopiste kuin iso tähti mutta oli aika matalalla taivaanrannalla ja muut tähdet olivat jo kelvanneet.
Nyt näin sen uudestaan mutta eri kohdassa kirkas valo joka välillä näyttää vihreän sävyiseltä. Luulin lentokoneeksi mutta ei etene. Teki kyllä jotain kumman liikettä kuin iso kärpänen vähän aikaa.
Kommentit (21)
kaksi vaihtoehtoa, elon musk tai putin
Se oli herran enkeli
joka täpinöissään lenteli
Juu kyllä se on nyt Venäjä aloittelemassa sotaa Suomea vastaan. Hanki jo joku lääkitys itsellesi.
Vierailija kirjoitti:
Olisko satelliitti
Olisko psykoosi.
Vierailija kirjoitti:
Kalibr ohjuksetko siellä tulossa?
Ei ne näy missään taivaanrannassa. Sota-aseisiin ei yleensä kiinnitetä mitään tehokkaita merkkivaloja, vaan niiden on itse asiassa jopa tarkoitus lähestyä kohdettaan melko huomaamattomasti.
Risteilyohjuksen näet paljaalla silmällä ehkä noin 5 sekuntia ennen osumaa.
Sulla on lasiaisen irtauma hakeudu välittömästi lähimpään silmäsairaalaan
Etelä taivaalla on Venus-planeetta, se on yleensä aamulla vielä hyvinkin kirkkaana näkyvissä.
Tuo kärpäsmäinen liike todennäköisesti on näköharha, hyvin tavallinen, kun katsoo kirkasta pistettä ilman kiintopistettä.
Vaihtoehtoja: kirkas tähti tai planeetta.
Liikkuu tietenkin hitaasti länteen johtuen Maan pyörimisestä.
Vilkkumisen aiheuttaa ilmakehän väreily.
Kohti lentävän lentokoneen valonheitin.
Muita valoilmiöiden aiheuttajia mm. satelliitit ja lentosotaharjoitusten omasuojaheitteet(eräänlaiset valoraketit, palavat soihdut).
Vierailija kirjoitti:
Etelä taivaalla on Venus-planeetta, se on yleensä aamulla vielä hyvinkin kirkkaana näkyvissä.
Hyvä veikkaus.
Ursan sivuilta voi tarkistaa planeettojen näkymisen.
Vakoilusateliitti, ootko katsonut oletko päässyt tiktokkiin?
Se oli maailmankaikkeuden silmä, josta putosi kyynel, kun se näki miten rappeutunut ja läpimätä tämä nyky-yhteiskunta on.
Vierailija kirjoitti:
Sitä se känni teettää.
Älä jauha paskaa! Minä en ole koskaan nähnyt mitään tuollaista ja minä olen sentään harvase päivä kännissä aamusta iltaan.
-Arska
Poor Earth kirjoitti:
Se oli maailmankaikkeuden silmä, josta putosi kyynel, kun se näki miten rappeutunut ja läpimätä tämä nyky-yhteiskunta on.
Joo joo, nyky-yhteiskunta on ollut rappeutunut ja nuoriso pilalla jo Platonin ajoista asti. Silti ihmisiä on enemmän kuin koskaan ennen, ja millä tahansa objektiivisella mittarilla ihmisten elintaso on korkeampi kuin koskaan ennen. Et ole ollenkaan omaperäinen ajattelija, joka - vau - näkee sen mitä muut aikalaisesi eivät näe, kuinka kaikki on nyt ennennäkemättömästi rappiolla. Ihan kirjaimellisesti enemmistö jokaisesta sukupolvesta ennen sinua on ajatellut täsmälleen samalla tavalla omasta ajastaan tuhansien vuosien ajan.
Sitä se känni teettää.