Samsung tabletit
Mitä mieltä olette Samsungin tableteista? Itsellä ei ole tableteista kokemuksia ollenkaan. Jos on puhelin jo, niin kannattaako ollenkaan hankkia tablettia? Olen kiikaroinnut netistä Samsungin uusia tabletteja ja tämä tuli vastaan, mutta onko se hyvä hinnaltaan ja laadultaan?
https://luurituki.fi/samsung-julkisti-monipuolisen-ja-tehokkaan-galaxy-…
Kommentit (4)
Meillä on ollut nyt kolmisen vuotta Samsungin tabletit ja hyvin on toimineet. Saman tien kun ne hankittiin, vaihdettiin paperinen sanomalehti digitilaukseen. Puhelimen näytöltä ei viitsinyt tihrustaa. Nyt on kiva, kun ei tule paperijätettä ja digilehti on ajallaan luettavissa, vaikka olisi minkälainen sää. Myös elokuvien katseleminen reissussa on mukavampaa. Puhelin ei yllä samaan.
Itselläni on viime keväänä, siis alle vuoden käytössä ollut iPad 2020, joka oli silloin uusin malli. Ostettu siis ennen 2021-mallin ilmestymistä. Laitteessa on 15.3.1 eli uusin päivitys, mutta akun käyttöaika tuntuu jo vähentyneen ja kuluu nopeammin kuin ennen. Luin, että akun pitäisi kestää 10 tuntia, mutta ei todellakaan kestä. Mietin kyllä paljon halvempaa Samsungin tablettiakin. Enää en varmaan mitään tablettia ostaisi ollenkaan. Tämän omenafirman laitteita en ainakaan aio enää ostella. Kännykkä on muuta merkkiä.
Ainakin vanhempi A-sarjan tabletti on toiminut hyvin jo yli 5 vuotta. Jatkuvaa päivittäistä käyttöä, monipuolista, koska tässä on myös kynä. Akku kestää edelleen noin päivän/10-12 tunnin käyttöajan, paitsi tietysti, jos katsoo videoita. Videoiden kanssa vain muutaman tunnin.
On korvannut ison osan PC toiminnoista, tulee kirjoitettua dokumentteja jne. Luuria ei juuri tarvitse muuhun kuin matkalle, ilman tablettia, koska tästä löytyy periaatteessa samat asiat kuin luuristakin. Ei paha, ei täydellinen, toimiva.
Mulla on 6 v vanha Samsungin tabletti, joka toimii erinomaisesti edelleen. On pelkkä wlan-yhteys siinä.