Tyhjä vesipullo mukaan lentokentälle
ja sitten turvatarkastuksen jälkeen täyttämään ne vessaan. Helppoa säästöä.
Kommentit (11)
Kokeneen matkailijan tieto, tämä kannattaa, kun Suomesta lähtee (kun kraanoista tulee juotavaa vettä).
Jokohan tää on ollut niksi-pirkassa?
No eihän tämä ole mikään mullistava niksi tai uusi juttu? Itse olen tehnyt tätä vuosia. Kannan aina vesipulloa laukussa muutenkin mukana.
Mulla oli epähuomiossa täysi vesipullo laukussa ennen turvatarkastusta, ja pääsin sen kanssa Seutulasta Kennedyn kentälle saakka.
Minä teen usein samoin koska aina ei ehdi ostaa uutta pulloa. Tosin joskus pullo on hankala täyttää vessan lavuaareissa (jos ovat ahtaita ja pieniä). Ja tosiaan vain Suomessa täytän, en muualla.
Suomessa ja muissa pohjoismaissa teen juuri näin. Mitä hittoa maksaisin pullovedestä jotain 3€? Niin ja köyhyydestä ei ole kyse, vaan periaatteesta.
Vois luopua jo noin naurettavista säännöistä. Aurinkorasvat joutunut kerran viskaamaan roskiin sen takia, vaikka sanoin, että EI se ole täysi pullo. Siinähän on joku ml-rajoitus. Olisi vitun horo punninnut sitten ne aurinkorasvat.
Niin mäkin aina teen, jännä lukee että moni muukin. Koska ikinä en oo nähnyt kenenkään muun täyttävän pulloa vessassa :D
Mä oon kyl nähny. En tod. ole ainoa! :) Ja kyl esim. mun porukat tekee samoin.
Mäkin teen niin jos vaan muistan tyhjentää mukana olevan pullon ennen turvatarkastusta. Paristi joutunut jättämään mukana olleen pullon turvatarkastukseen kun on unohtunut aiemmin tyhjentää, sit oon ostanut uuden. Ei kaadu talous siihenkään mutta samalla vaivallahan sitä sen muutenkin mukana olevan tyhjentää ja täyttää sit uudestaan :)
Ihan miten vain, ite en kuole jos pari krt ostan ylihintaista vettä.