Haaveissa mielenterveystyö
Haaveilen muiden ihmisten auttamisesta mielenterveysongelmista.
Minulla on omakohtaisia kokemuksia masennuksesta jota kärsin pitkään koko lapsuuteni. Nyt haaveissa päästä auttamaan ihmisiä jotka käyvät sitä samaa läpi. Olen äiti ja naimisissa. Kun hakeudun koulutukseen sosiaali-ja terveysalalle, siellähän on psykologintestit. Mitä mieltä olette onko huono mainita niissä, että on omakohtaista kokemusta masennuksesta ja sellaisen ihmisen on helppo auttaa muita kun tietää mitä toinen käy läpi. Vai jättäisittekö sanomatta?
Kommentit (8)
Jos olet terve, niin kerro ilman muuta.
Minusta mielenterveystyössä pitäisi olla auttamassa sellaisia ihmisiä jotka oikeasti tietävät mistä potilas puhuu!
Tuo on juuri sitä kun ihminen ei ymmärrä masennuksesta mitä 2 kirjoittaja kirjoittaa. Jos on ollut esim. vaikea lapsuus ja ollut sitä kautta masentunut ei tarkoita, että on aina masentunut ja siihen taipuvainen!
Sinunlaisia pitäisi olla auttamassa!
No, minä olen ollut työyhteisössä, jossa vaikeasta taustasta ponnistanut derpession selättänyt työkaveri murtuu työnsä kuluttamana. Lopputulos on pitkä psykoterapia ja kouluttautuminen toiselle alalle. Se oli surullista. Toki hoitajat ovat vain ihmisiä ja työssä on monenlaisen taustan ja elämäntilanteen omaavia tyyppejä. Koulutus auttaa ottamaan ammatillista roolia, mutta joskus oma elämänhistoria tai vallitseva elämäntilanne vaikeuttaa työtä henkisesti tosi paljon. Kannattaa harkita tarkasti jos on masennustaustaa, leipänsä saa helpommallakin tienattua.
Ihanaa, että haaveilet! Miten olet toipunut? Miten sinua on hoidettu? Masennus on vain yksi sairaus muiden joukossa.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:51"]
Minusta mielenterveystyössä pitäisi olla auttamassa sellaisia ihmisiä jotka oikeasti tietävät mistä potilas puhuu!
[/quote]Tämä! kunhan muistavat huolehtia myös omasta psyykkisestä hyvinvoinnista, masennus on pirullinen ja uusiutuu helposti.
Minkälaisessa kunnossa itse olet nyt? Jaksatko, pysytkö, kykenetkö? Sanoisin, että ihmisen, joka haluaa auttaa mielenterveysongelmista kärsiviä täytyy itse jaksaa, pysytä ja kyetä. Pitää olla psyykkisesti vahvassa kunnossa ja toipunut täysin masennuksesta. Joskus muiden ongelmat tulevat emotionaalisesti liian lähelle, silloin masennukseen taipuvainen ei välttämättä ole paras mahdollinen auttaja.
Minusta sairaushistoria ei kuulu testaustilanteeseen. Se voi olla jopa este.