Onko tällaista miestä edes olemassa?
Onko sellaisia miehiä (tai kai yksikin riittäisi), jotka voisivat kuvitella elävänsä metsän keskellä sellaista puoliksi erillään-elämää naisen kanssa? Sellaista elämää, jossa kumpikin saa rauhassa puuhailla omiaan vaikka ollaankin sitoutuneita.
Joskus kaipaisin sellaista hiljaista kumppanuutta, vaikka olenkin melko itsenäinen ja viihdyn yksin. En asu vielä siellä metsässä, mutta kunhan lapset lentää pesästä, muutan. En kaipaa tänne kerrostalokopperoon mitään enkä ketään, enkä lapsille uusia isiä. Mutta aina toisinaan haaveilen, ja mietin mitä elämällä on vielä annettavanaan sitten joskus.
Tämä ei siis ole seuranhakuilmoitus, vaan ihan yleisesti haluaisin tietää onko tällaisia ihmisiä ylipäätään olemassa vai voinko yhtä hyvin haaveilla yksisarvisesta?
Kommentit (13)
Toi olis unelmasuhde. Samaa miettivä nainen.
Varmaan riippuu mitä tuo rauhassa puuhailu tarkoittaa?
Mutta miksei olisi, eihän tuo nyt mikään kauhean ihmeellinen vaatimus vielä ole
Minä haaveilen samasta, mutta minäkin olen nainen :D
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:30"]Onko sellaisia miehiä (tai kai yksikin riittäisi), jotka voisivat kuvitella elävänsä metsän keskellä sellaista puoliksi erillään-elämää naisen kanssa? Sellaista elämää, jossa kumpikin saa rauhassa puuhailla omiaan vaikka ollaankin sitoutuneita.
Joskus kaipaisin sellaista hiljaista kumppanuutta, vaikka olenkin melko itsenäinen ja viihdyn yksin. En asu vielä siellä metsässä, mutta kunhan lapset lentää pesästä, muutan. En kaipaa tänne kerrostalokopperoon mitään enkä ketään, enkä lapsille uusia isiä. Mutta aina toisinaan haaveilen, ja mietin mitä elämällä on vielä annettavanaan sitten joskus.
Tämä ei siis ole seuranhakuilmoitus, vaan ihan yleisesti haluaisin tietää onko tällaisia ihmisiä ylipäätään olemassa vai voinko yhtä hyvin haaveilla yksisarvisesta?
[/quote] Esimerkiksi tässä on yksi sellanen, että onhan näitä tällasiakin
Minäkin haluan tietää mitä tuo rauhassa puuhailu tarkoittaa?
Tarkoittaako avointa suhdetta eli saa muiden kanssa sekstailla ja no tehdä mitä haluaa. :o
Vai niinku omat harrastukset saa olla kuhan uskollisena pysyy? x)
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:32"]
Varmaan riippuu mitä tuo rauhassa puuhailu tarkoittaa?
Mutta miksei olisi, eihän tuo nyt mikään kauhean ihmeellinen vaatimus vielä ole
[/quote]
No sitä että minä möyrin metsässä tai teen käsitöitä tai istun koirien kanssa, tai rakentelen. Mies voi vaikka harrastaa jotain puutöitä tai ihan mitä tykkää paitsi päihteidenkäyttöä tai säkkipillinsoittoa.
Olen lopen kyllästynyt potemaan jatkuvasti huonoa omaatuntoa siitä, että en ole jatkuvasti huomioimassa toista. Tarvitsen paljon omaa tilaa ja rauhaa. Saatan uppoutua joskus päiväkausiksi jonkin kiinnostavan projektin kimppuun, enkä pidä siitä jos minun täytyy silloin väkisin keskittyä muuhun. Tällöin minun on lähestulkoon mahdotonta esittää, että nautin jostain television toljottamisesta yhdessä. En halua loukata ketään, joten olen mieluummin sitten yksin jos en löydä ihmistä, jolle tällainen ihan aidosti sopii. Olen kuitenkin parisuhteessa hyvin ajattelevainen ja epäitsekäs muuten, paitsi tämän ajankäytön osalta, joten ymmärtääkseni olen muilta osin aika siedettävä. En nalkuta enkä kiukuttele, olen enemmän analyyttinen kuin tunneihminen. Huumorintajuni on melko musta mutta ylitsevuotavainen.
Ap
Eiköhän miehissä ole enemmän tuollaisia mitä naisissa.
Voin joustaa tuosta säkkipillistä tarvittaessa :)
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:37"]
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:30"]Onko sellaisia miehiä (tai kai yksikin riittäisi), jotka voisivat kuvitella elävänsä metsän keskellä sellaista puoliksi erillään-elämää naisen kanssa? Sellaista elämää, jossa kumpikin saa rauhassa puuhailla omiaan vaikka ollaankin sitoutuneita. Joskus kaipaisin sellaista hiljaista kumppanuutta, vaikka olenkin melko itsenäinen ja viihdyn yksin. En asu vielä siellä metsässä, mutta kunhan lapset lentää pesästä, muutan. En kaipaa tänne kerrostalokopperoon mitään enkä ketään, enkä lapsille uusia isiä. Mutta aina toisinaan haaveilen, ja mietin mitä elämällä on vielä annettavanaan sitten joskus. Tämä ei siis ole seuranhakuilmoitus, vaan ihan yleisesti haluaisin tietää onko tällaisia ihmisiä ylipäätään olemassa vai voinko yhtä hyvin haaveilla yksisarvisesta? [/quote] Esimerkiksi tässä on yksi sellanen, että onhan näitä tällasiakin
[/quote]
Kiitos tästä :) Näytti jo pahasti siltä, että vain naiset vastaa näin.
Ap
Hassua että näin moni nainen näyttäisi jakavan haaveeni, vaikka stereotyyppisesti se on parisuhteessa nimeomaan nainen joka vaatii jatkuvasti huomiota ja yhdessäoloa :)
Minun puuhiini saa kyllä muuten monesti osallistua jos haluaa. Ja osallistun myös toisen puuhiin ihan mielelläni jos ei ole mitään omaa meneillään. En vaan yhtään jaksa sellaista, että ei tehdä mitään. Tai että minun pitäisi lopettaa jonkin kiinnostavan tekeminen koska toinen ikään kuin odottaa sitä ja kuulen ne äänettömät huokaukset...en halua velvollisuuksia. Uskollisuus kuuluu mielestäni lähtökohtaisesti parisuhteeseen, mutta jos tarpeet eivät kohtaa niin siinäkin on neuvottelun varaa.
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.07.2015 klo 20:37"]
Esimerkiksi tässä on yksi sellanen, että onhan näitä tällasiakin
[/quote]
Mistä teitä sellaisia löytää?
up