Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hammaslääkäreille kysymys vihlonnasta

Vierailija
27.06.2015 |

Eli mulle on ilmestynyt sellainen kummallinen oire: kylmän syömisen jälkeen alkaa jumalaton PITKÄKESTOINEN vihlonta koko hampaistossa PIENELLÄ VIIVEELLÄ.
Eli siis esim. jäätelön loppumisesta menee muutamia sekunteja, kunnes vihlonta alkaa. Ja sitä kestää jopa pari minuuttia.
Onko mulla nyt laaja eroosio, vetäytyneet ikenet vai mikä? Kuulostaako miltään spesifiltä oireelta?
En juo limsaa enkä juuri mehujakaan, käytän vaihtelevasti sähköhammasharjaa ja tavallista.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

?

Vierailija
2/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvissyöjä? Valkaistut hampaat? Liian kova hammasharja tai hankaava tahna?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kasvissyöjä, ei ole valkaistut hampaat, enkä käytä valkaisevaa tahnaa. Joku peruscolgate tai pepsodent on käytössä. Harja pitäisi sähkiksessä olla pehmeä, perusharja ilman mitään viuhuvia härpäkkeitä. Tavallisia on kaksi, joista toinen medium ja toinen pehmoinen.

Vierailija
4/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostoa, nostoa...

Vierailija
5/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli tuollaista (tosin vain toisella puolella) ja mulla oli lohjennut pala hampaasta ja reikä hermoon asti auki. Voisin siis epäillä, ettö sullakin on jossain hermon pää paljaana, mikä sitten leviää koko suuhun vaikka onkin vain yhdessä hampaassa.

Vierailija
6/6 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea sanoa näkemättä. Ikenet voi olla vetäytyneet, kiille voi olla kulunut ienrajasta ja just eroosio, joka on kuluttanut kiillettä voi aiheuttaa vihlontaa. Joskus halkeamaviiva hampaassa voi vihloa voimakkaasti. Käväse hammaslääkärillä niin näkevät tilanteen ja voi tarvittaessa tehdä fluorikäsittelyn joka vähentää/poistaa vihlonnan.

t. Hammaslääkäri

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kahdeksan