Miten jaksaa hapannaama työkaveria?
Todella usein pahalla päällä ja koskaan ei tiedä milloin on sellanen päivä että vastaa tervehdykseen ja milloin ei. Silloin kun häntä v.tuttaa tai pinna on kireällä niin äänensävy puhuessaan on myös sen mukainen, jos siis puhuu mitään. Sit taas joskus on sellasia päiviä että puhuu taukoamatta. Nyt on vaan tilanne et minä en jaksaisi tuollasta enää pätkän vertaa. Omasta mielestä töissä pitää olla asiallinen työkavereille oli mieli mikä tahansa. Tekisi mieli lopettaa puhuminen ja tämän naisen tervehtiminen kokonaan. Miten muut selviytyy näiden oikuttelijoiden kanssa?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Meillä sama mutta kyseessä mies. Puhu lähiesimiehellesi ja kootkaa vaikka delegaatio puhumaan pomolle, jos käytös kiusaa useampia.
Osa osaa ottaa huumorilla ja toiset taas ei jaksa välittää mistään.. eli luulen että olisi hankala esimiehen puuttua. Ap
Ei ole mitään järkeä tervehtiä ketään. kaikki on vihamiehiä keskenään.
Mitä jos antaisit olla? Et voi tietää mitä hänellä siellä taustalla on.
Itseäni v*tuttaa se, että työkaverit kuvittelee että työnteon lisäksi jaksan viihdyttää heitä.
Ei kuulu työnkuvaan.
Vierailija kirjoitti:
Mitä jos antaisit olla? Et voi tietää mitä hänellä siellä taustalla on.
Itseäni v*tuttaa se, että työkaverit kuvittelee että työnteon lisäksi jaksan viihdyttää heitä.
Ei kuulu työnkuvaan.
En voikaan ja toki ihmisellä voi olla erilaisia vaikeuksia. Olisiko sinusta ok että sinulle aletaan tiuskimaan tai ei vastata tervehdyksiin tai siihen kun sanot jotain? Voi olla myös neutraali ja asiallinen vaikka mikä elämäntilanne olisi. Olen itse hiljaista sorttia joten ei tarvitse olettaa että odottaisin jotain iloista höpinää ja kälätystä koko päiväksi. Ap
Mietin vähän samaa. Tällä tyypillä ei tunnu kaikki olevan ihan hyvin. Samankaltaista kuin ap:n kertomassa tapauksessa.
Eiköhän näitä tämmöisiä perusmyrtyneitä ole vähän siellä täällä. Enempi ehkä suorittavissa huonostipalkatuissa hommissa kuitenkin.
Enpä tiedä. Itse olen ystävällinen, neutraali ja koetan vältellä ylimääräistä törmäilyä.
Tehkää töitä, älkääkä tuijottako työkaverin naamaa.
Keskittyy työn tekemiseen niin unohtuu työkaverin olemus.
Meillä sama mutta kyseessä mies. Puhu lähiesimiehellesi ja kootkaa vaikka delegaatio puhumaan pomolle, jos käytös kiusaa useampia.