Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä järkeä ostaa halpa talo ja maksaa sikahintaista lämmityslaskua??? Mieluummin maksan 1500 €/kk lyhennystä ja 100 €/kk lämmityksestä kuin 1000 € ja 700 €.

Kokoomuslainen Espoo
08.02.2022 |

Moni ryntää tuulispäänä ostamaan halvan 70- tai 80-luvun talon. Paljon neliöitä halvalla. Sitten itketään, kun sähkölasku on 700 €/kk.

Mieluummin isompi laina ja uusi energiapihi talo. Laina maksetaan vain kerran - lämmitystä koko loppuelämä. Ja talosta saa rahat takaisin, jos myy.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri näin.

Vierailija
2/3 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän pointtisi, mutta kaikki eivät saa lainaa siihen uuteen hienoon taloon vaan täytyy tyytyä siihen mitä saa omilla tuloillaan. Terveisiä täältä vanhasta rotiskosta, jossa lyhennys tulee silti halvemmaksi kuin halvinkaan vuokra. Plussaa on myös tarvi olla niin varovainen lasten kanssa, kun on elämää nähneet pinnat jo valmiiksi :) Ja lämmityskulut eivät onneks  ole koko vuotta noin korkeat, mitä nyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, ehkäpä siksi jos pankista ei saa suurempaa lainaa. Pohjaratkaisutkin voivat olla vanhemmissa taloissa parempia. Parinkymmenen asteen pakkaset ovat etelässä harvinaisia, suurin osa talvesta on nollakeliä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kolme