Matkustelu kolmen lapsen kanssa?
Onko palstalaisilla kokemuksia kolmen alle kouluikäisen lapsen kanssa matkustamisesta? Millaisia matkoja olette tehneet, mihin, kuinka pitkiä jne? Onko eronnut kahden kanssa matkustamisesta?
Kommentit (4)
Kiitos kommentista, lisää otetaan vastaan!
Matkustelu onnistuu ihan loistavasti kolmenkin lapsen kanssa, kun huolehtii että ruokaa ja lepotaukoja on säännöllisesti. Rantalomat helppoja mutta kaupunkilomatkin sujuu kun ei pidä liian tiukkaan ahdettua ohjelmaa.
Me ollaan oltu kotimaanmatkoilla autolla ja Tukholmassa risteilyllä. Muuhun ei ole varaa. Aikatauluja ei tarvitse unohtaa, vaan ne tutut rutiinit kannattaa pitää. Silloin homma toimii. Päivämatkana on ajettu n. 700 km. Onnistuu hyvin yhdelläkin tauolla. Ei se matkustelu niin kummoista ole.
Aikatauluille kun heittää hyvästit reissussa niin kaikki menee hyvin. Tai no, lento- ja laiva-aikataulut on hyvä pitää mielessä, mutta muuten. Ja lopettaa sellaisen kiiltokuvan tavoittelun jossa kolme lasta ilta-auringon hämyssä kävelee mekot ja housut vielä kauniisti valkoisina hiekkarannalla.
Eikä ole eronnut kahden kanssa matkustamisesta kun ikäerot on niin pieniä, reissut on olleet viikonloppureissuja tai sitten viikon rantalomia.