Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nuoren (aikuisen) ADHD ja toiminnanohjaus

Vierailija
30.01.2022 |

Tuntuu ettei asiat parane millään, ilman lääkettä toimintakyky lähes nollissa, lääkkeellä aavistuksen parempi. Mutta ei oikein saa mistään kiinni, ei ole koulutusta eikä työtä. Raskasta seurata nuoren tilannetta, alkaa itseäkin jo vähän hermostuttamaan. Ja ei, emme viskaa tuosta vaan pihalle. Varmasti ollaan virheitä tehty, mutta jossittelu ei nyt auta.
Lähinnä mietin onko kellään ollut samankaltaista tilannetta ja onko mahdollista nuoren jollain keinoilla saada elämän syrjästä kiinni?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samanlaisessa tilanteessa. Lukion toisella tuli pojalle masennus diagnoosi. Kirjoitti ja pääsi yliopistoon. Siellä roikkui viisi vuotta. Lopetti ja pääsi Amk:n. Sai Adhd diagnoosin 25 vuotiaana ja lääkkeeksi consertan. Lopetti Amk koska hahmotushäiriö myös ja ei oppinut lukemaan piirrustuksia. Tarvitsee consertan jotta pystyy keskittymään. Valmistuu tänä vuonna mieluisaan ammattiin hyvillä arvosanoilla. Luulin ettei koskaan löydä omaa alaansa. Sai työharjoittelustakin täydet pisteet. Kotona asuu minun kanssani omakotitalossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla