Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkälaisia ovat helluntailaiset?

Vierailija
22.09.2006 |

Tutustuin erääseen mukavaan mieheen, mutta hän on helluntalainen. Mitä se käytännössä tarkoittaa?

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

t:uskis joka päättää asioista yhdessä miehensä kanssa

Vierailija
2/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta voi älytön kuinka suvaitsematon ja ahdasmielinen hän onkaan. Elää jossain ihme maailmassa ja on tyyliin " Jumalasta seuraava" . Todella vaikea hänen kanssaan yrittää normaalia ihmis(=kaveri)suhdetta, kun kaikkeen vedetään Jumala, usko ja synti mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä varmaan riippuu paljolti miehen persoonasta, enempi kuin tuosta helluntailaisuudesta. Sen verran varoituksen sanaa kuitenkin (olen itse ex-helluntailainen), että osalla melkoisen tiukkoja käsityksiä asioista. Seksiä et tule saamaan ennen papin aamenta, alkoholia tuskin voit juoda saati polttaa tupakkaa. Jos kauemmin olette yhdessä, alkaa jossain vaiheessa varmasti jonkinasteinen käännyttäminen. Helluntaiseurakunnassa ei myöskään ihan hyvällä katsota uskovaisten seurustelua uskosta osattomien kanssa, joten miehesi saattaa kokea painostusta sieltä taholta. Varsinkin jos on jossain ns. näkyvässä roolissa seurakunnassa.



Vierailija
4/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin ainakin kaikki tuntemani täällä ja helluiksi kääntyneet ennen normaalit tekevät,.

Vierailija
5/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helluntailaiset ovat aivan tavallisia ihmisiä. Missä tynnyrissä av-mammat oikein elää kun kysyvät näin tyhmiä ja vastaavat vielä typerämpiä?

Vierailija
6/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täyshelluntailaiset eivät siis seurustele ollenkaan? Kerrotko 9 mitä tämä tarkoittaa? Siis menevätkö suoraan naimisiin ekan kanssa joka kadulla vastaan tulee? :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinähän on ihan järkeäkin että tutustutaan ensin toisen persoonaan ennen kuin sotketaan suhteeseen seksiä joka kumminkin antaa suhteelle ihan toisenlaisen tilan. ainakin voi olla varma sitten että puoliso tykkää susta omana itsenäs eikä oo sun kanssa seksin takia ja halua susta pelkästään sitä. himo ei sekoita silloin parinvalintaa ja järkeä.



nykyajan suuntaus on että kaikki pitäis olla sallittua ja siitä ei oo seurannut mitään hyvää perheille, avioliitoille, lapsille

Vierailija
8/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana ihminen.

Ei tuputa uskoaan. On rento ja älyttömän huumorintajuinen.

Ottaa välillä konjakin ja sitten parannetaan maailmaa.

Ihanan pojan hän on minulle kasvattanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa kiva lukea, millaisia me helluntailaiset oikein olemme... En tiennytkään, että mies päättää meillä kaikkia asiat tai että vanhempani päättivät avioliitostani. No, onneksi täällä av:lla oppii aina uutta :)



Ihan vakavasti puhuen: kuten joku tuossa jo totesikin, on miehen oma persoona paljon määrittävämpi tekijä kuin helluntailaisuus. Meitä helluntailaisia on hyvin monenlaisia, kuten ihmisiä yleensäkin. Totta kai meillä on omat ihmeelliset tapamme, kuten ei seksiä ennen avioliittoa tai ei alkoholille, mutta tuskin ne miestä pilaavat. Sinun on kuitenkin syytä selvittää itsellesi heti varhaisessa vaiheessa, mikä on oma suhteesi uskoon tai uskontoon. Miehelle todennäköisesti usko on (tai ainakin pitäisi olla) elämän ykkösasia ja jos et kestä sitä on vaikeuksia tiedossa. Tämä ihan vain ystävällisenä " varoituksena" . Ja totuushan on se, että seurakunnassa ei hyvällä katsota sitä, jos joku alkaa seurustelemaan ei-uskovan kanssa. (Oma mieheni on luterilainen uskova ja siinä oli monella sulattelemista.)



Mutta ihan rohkeasti vain tutustumaan. Tuskin se mies sinua heti ensimmäiseksi kastealtaaseen heittää ;)

Vierailija
10/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kuitenkaan liittynyt ko. seurakuntaan. Tämä johtuu siitä, että me emme ole naimisissa ja meillä ei olla absolutisteja. Mielestäni en halua selitellä missään tilanteessa, miten voimme olla avoliitossa, vaikka olenkin uskossa. En ole vielä törmännyt tilanteeseen, missä sitä joutuisin selittelemään. Sen sijaan olen pari kertaa peitellyt oluen hajua hengityksestäni, kun on tullut yllätysvieras.



Huomautan, että kukaan ei ole koskaan julkisesti tuominnut näitä asioita minun edessäni. En vain halua joutua sellaiseen keskusteluunkaan, missä joutuisin kyseisiä asioita selittelemään tai puolustelemaan.



Voisin kuitenkin tavallaan laskea itseni helluntailaiseksi ja sanoa, että meitä on moneen junaan. Mutta jos joku on aktiiviseurakuntalainen, niin hän varmasti joutuu vaikeuksiin, jos seurustelee ei-uskovaisen kanssa. Seksi kuuluu avioliittoon ja niin minäkin uskon edelleen, vaikka emme olekaan virallisesti naimisissa. Mies on kuitenkin minun ensimmäiseni ja näillä näkymin myös viimeiseni, joten ajattelen, että olen uskollinen vain yhdelle miehelle. Alkoholia saattaa löytyä muidenkin kodeista, mutta julkisesti siitä ollaan mieluummin liian varovaisia kuin liian avoimia. Suomalaisten suhtautuminen alkoholiin on kuitenkin erittäin kaksinaismoralistinen. Tupakointia helluntailaiset eivät ennen hyväksyneet, mutta kun tuli maahanmuuttajia, jotka alkoivat käydä seurakunnassa ja polttivat tupakkaa kirkon ovella, niin suhtautuminen tupakointiin on jonkin verran löystynyt.



Jos hän on mukava persoona, niin kannustan sinua kuitenkin tutustumaan häneen. Seurustelu ja seksi ovat kuitenkin kaksi eri asiaa ja minä ainakin kannustan tutustumaan mieheen seurustelun merkeissä ennen kuin seksi tulee kuvaan mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaapa nyt siitä seurustelujutusta? Mua ihan oikeesti kiinnostaa mitä tarkotit kun en tajunnu???

Vierailija
12/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sääli.



Ei-helluntailainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...pointti ei suinkaan ole siinä, mitä e i s a a tehdä. Raamatussa on vaan ihan hyvät ohjeet sille, miten elämämme sujuu hyvin /olemme onnellisia. Siis ihan omaks parhaaksemme. (Esim. jos ajelet autolla asfalttitiellä, jossa on periaatteessa monta kaistaa ja sun on tarkoitus ryhmittyä tmv., niin on ihan jees, että kaistat on maalattu tiehen. [ vai ajatteletko ehkä, että " jippii, nyt voi sitten vetää siksakkia, miten haluaa" ])



Perheemme on monen polven helluntailaisia (jo isovanhempieni vanhemmat ovat olleet), mutta jäsennän elämäni iloisena ja toisinaan suruakin tuovana seikkailuna enkä minään kieltotaulujen keskellä puikkelehtimisena. Perheessämme esim. juodaan alkoholia kohtuudella, mutta pyrin välttymään humalalta. Ulkomailla asuvana näkisin tämän ohjeen käyttökelpoisena monellekin suomalaiselle.



Seksiä harrastin ennen avioliittoa yhden poikaystäväni kanssa ja kadun sitä syvästi. Vaikka tiedän saaneeni tekoni Jumalalta anteeksi, kyseinen kokemus ei mielestäni mitenkään edesauta onnellista perhe-elämää. Voin vaan kuvitella, miten hajalla moni voi olla vapaitten suhteittensa viidakossa. Siis " seksi avioliittoon" -ohje on mielestäni erittäin hyvä ohje, joskin vahvasti anarkistinen nykyisessä arvomaailmassamme.



Näin vähän laajemminkin. Kristittyjen maailmanlaajuinen tunnushan on kala, joka usein kuvataan niin, että se ui vastavirtaan. Ja näin tämä kirjaimellisesti monessakin arvoihin liittyvissä jutuissa menee. Vaikea kuvitella, että näytän " tyypilliseltä helluntailaiselta" , koska sellaista ei kerta kaikkiaan nykymaailmassa ole olemassa. Olen korkeasti koulutettu ja minulla menee tällä hetkellä materiaalisesti hyvin. Joku toinen " meistä" saattaa olla esim. hiljattain vapautunut vankilasta ja aloittamassa uutta elämää siellä uskoon tulleena. Meitä on siis tosiaankin joka lähtöön: vankeja ja asianajajia, opettajia ja lähihoitajia, arkkitehteja ja roska-autonkuljettajia, kirpputorimyyjiä ja pörssimeklareita.



Nämä aihevapaa-tyyppiset lyhyet naurettavan laatuiset mihinkään perustumattomat stereotypialuonnehdinnat liittyvät maailmankuvaan, jota rakennetaan seiskan lukemisellä ja naapurin reiskan juttuja totena pitämällä.



Pointtini siis on: helluntailaisia (joka muuten on suurin kristillinen seurakunta maailmassa katolilaisuuden jälkeen) on siis aivan minkänäköisiä ja ulkoiselta olemukseltaan melkein minkälaisia vaan. Uskomme Jumalaan ja pidämme Raamattua Jumalan meille osoittamana kirjana, joka ohjaa elämäämme ja jonka kautta Hän meille puhuu. MUTTA, helluntailaisuus ei ole " se juttu" vaan sydämen usko Jeesuksen sovitustyöhön, johon turvautumalla meillä on iankaikkinen elämä. Ja se on m a h t a v a juttu. Elämän loputtua meiltä ei kysytä, olemmeko helluntailaisia vai luterilaisia, adventisteja vai katolilaisia, vaan sitä, olemmeko vastaannottaneet syntien anteeksiannon Jeesukselta.



Vierailija
14/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa, mikä häiritsisi olisi se, että he eivät kuulu kirkkoon. Ovat siis väestörekisterissä. Ev. lut kirkko kumminkin hyväksyy heidät kristityiksi, joten se ei sinänsä häiritse, mutta jotenkin kumminkin harmittaa tuo erilaisuus. Muuten ottaisin, mutta ei saa olla henkisesti häiriintynyt kiihkoilija vaan tavallinen vaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on järjetön tunne uskonto..

Vierailija
16/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että esimerkin voimalla oikein...

Vierailija
17/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

;)))))

Vierailija
18/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Sanoisinko, että ontuvakin esimerkki voi joskus valaista jotakin, ehkäpä juuri absurdiudellaan.. ;)





20=24

Vierailija
19/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmat tosiaan ihan tavallisia, tai tavallista ystävällisempiä ja lempeäluonteisempia. Toki, jos rupeaa läheiseen suhteeseen kristityn uskovan kanssa, varmasti jossain vaiheessa törmää siihen tosiasiaan, että tämä uskova pitää ainoastaan Jeesukseen uskovia pelastettuina helvetistä. Jos tämä asia tökkii, suosittelen etsimään ei-kristityn seurustelukumppanin. Itse en voisi seurustella henkilön kanssa, joka uskoo minun joutuvan kuolemani jälkeen helvettiin.

Vierailija
20/21 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirja valottaa helluntalaisuutta ja helluntalaisen ihmisen ajatusmaailmaa.