Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkä ikäinen lapsi tunnistaa humalaisen aikuisen?

Vierailija
31.05.2015 |

Asutaan ns. huonolla asuinalueella, kaupassa ja lenkkipolulla tulee lähes joka kerta humalaisia aikuisia vastaan, myös päästään sekaisia olevia huumeiden käyttäjiä näkyy eli sellaisia, jotka räyhäävät keskenään. Meillä on pari vuotias lapsi ja tarkoitus on muuttaa paremmalle asuinalueelle. Lapsi ei ole vielä kiinnittänyt aikuisten poikkeavaan käytökseen mitään huomiota, mutta minkä ikäisenä lapsi mahtaa tajuta asian? Meneekö vielä vuosi vai kaksi? Meillä on koira ja joudumme viemään sitä ulos, yritän ajoittaa lenkit lapsen ollessa nukkumassa, sillä en haluaisi lapsen näkevän aina näitä humalaisia "setiä". Lähikaupassa käymme pari kertaa viikossa ja yritän hoitaa lähes kaikki ostoksen automatkalla suuremmissa marketeissa, mutta ihan pumpulissa en pysty lasta mitenkään pitämään.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä joku 7-9v?

Vierailija
2/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi nuori tajuaa ettei vanhempi ole oma itsensä. Usein lapsi ei osaa sitä täsmentää että tuo on humalassa, mutta tajuaa kyllä ettei aikuinen ole sellainen kuin "pitäisi". Itse muistan kyselleeni äidiltä jo alle kouluikäisenä "miksi isä juo" ja yhdistin sen kyllä siihen humaltuneeseen olotilaan.

Tosin en nyt tiedä onko tuo ulkona ihmisten ilmoilla humalaisten ihmisten näkeminen mitenkään haitallista, etenkin jos siinä on oma vanhempi mukana. Mielestäni tuo kotona neljän seinän sisässä tapahtuva oman vanhemman dokaaminen on haitallisempaa, muu nyt vain kuuluu elämään eikä lapsia tarvitse kasvattaa pumpulissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutun aikuisen tunnistaa jo alle kouluikäisenä, tuntemattomat ala-asteen aikana.

Vierailija
4/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tunnistin isäni oudon käytöksen 8-vuotiaana, kun heillä oli juhlat kavereidensa kesken. Älysin, että oli kännissä, vaikka peitti sen hyvin. Aamulla sitten yllätin hänet kylppäristä halailemassa vessanpyttyä. Ei jäänyt traumoja.
Terv. 13v

Vierailija
5/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt ei ole kotona juomisesta kyse. Toki kaikenlaiset ihmiset kuuluvat elämään, mutta tuntuu ikävältä, kun joka kerta tulee näitä humalaisia/huumeiden käyttäjiä, kun olemme lapsen kanssa lähiympäristössä. Humalaiset ovat yleensä näitä keski-ikäisiä miehiä, jotka isossa porukassa kävelevät vastaan ja aika usein he kiinnittävät meihin huomiota. Onneksi humalaiset ovat melko lapsi- ja koirarakkaita, mutta en siitä huolimatta pidä siitä "sössöttämisestä". Parin viikon sisällä kaupassa on ollut kaksi ikävää välikohtausta, kun huumeidenkäyttäjä on saanut silmittömät raivarit ja huutanut kassalle käyttäen lähes kaikkia mahdollisia kirosanoja. Silloin ollaan seisty seuraavana jonossa ja lapsi onneksi ei ole kiinnittänyt mitään huomiota, vaan on tyytyväisenä katsellut ostoskorimme sisältöä ja selittänyt siitä jotain.

Vierailija
6/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mun 2,5 v pelkäsi ja katsoi pitkään kun leikkipuistoon penkille tuli mies joka puhui itsekseen kovaan ääneen ja horjui ja sammui sitten siihen. Tosi meiddän alue on muuten tosi rauhallinen jaa hän ei ole koskaan sellaista aikaisemmin nähnyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
8/8 |
31.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo vaikka alle 5v osaisi sanoa että hei toi on humalassa, niin kyllä pienikin lapsi osaa pelätä arvaamattomasti ja poikkeuksellisesti käyttäytyvää aikuista..