Lasten päiväkotiryhmässä ei yhtään pätevää työntekijää!
Voiko asiasta kannella jonekin korkeammalle virastotaholle vai pitääkö asia vain hyväksyä? Henkilökunta vaihtuu 2 kk välein ja kukaan ei ole pätevä lastentarhanopettaja. Pari lstenhoitajaa löytyy, loput 20vuotiaita välivuotta pitäviä.
Lapsellani on erityistarpeita ja turhauduin tänään pitämään kehityskeskustelua 20 vuotiaan kanssa joka lähinnä puhui omista lapsuusmuistoistaan miten kivaa päiväkodissa oli silloin kun hän oli lapsi.. Just
Kommentit (5)
eikö laki sano että vähintään joka kolmannen on oltava koulutukseltaan lastentarhanopettaja?
eli jos ryhmässä 2lähihoitajaa niin yhden otava lisäksi lto
mitä enemmän lapsia on ollut kasvattamassa alan koulutuksen saaneita sitä kamalampia on kakaroista tullut.
No jos ei päteviä saada niin sitten ei saada. Lastentarhanopettajista on hurja pula, aika moni paikka on täytetty määräaikaisesti epäpäteviltä sijaisilla
Jos on lastenhoitajia niin onhan nyt toki päteviä. Yksi lto ja loput hoitajia! Eikai ne nyt opeja pidä kaikki olla tokikaan!
Törkeää. Ilmanmuuta valutusta tekemään. Miten tuo on mahdollista?