Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mihin väliin villakerrasto laitetaan/kerrospukeutumisasiaa

21.09.2006 |

hei,



tässä pähkäilen poikamme 3 v talvivaatetusta. huomasin että edellinen villahaalri on mennyt pieneksi ja niinpä uuden lämpimän haalarin tai housut+paita osto on ajankohtainen.



mutta miten se nyt kannattaa tuo pukeminen miettiä- tähän saakka olen tunkenut ensiksi alle yleensä puuvillaiset pitkät housut ja samoin vaikka poolopaidan, sitten sen villahaalarin ja lopuksi talvihaalarin. mutta nyt sitten olen lueskellut että ihoa vasten pitäisi olla tuo lämmittävä materiaali, siis ei puuvilla vaan villa/silkki. eli olenko nyt tähän asti toiminut väärinpäin ? en tosin itsellänikään käytä puuvillaisia housuja, koska ne ovat kylmät talvella ihoa vasten..



eli siis, pitäisikö ensin pukea villahaalari ?? ja sitten vaikka fleeceasu ? entä eikö tuo villahaalri ole kutiava ihoa vasten ? vai olisiko parempi hankinta esim. villa/silkki alusasu ja se ihoa vasten, eikä ostaa mitään villahaalaria ollenkaan ??'



auttakaa ja kokemuksia, olen aika sekaisin että mikä olisi järkiostos. ja kun himoitsemani ruskovillan tuotteet eivät ole niitä kaikkein edukkaimpia, ettei tulisi ostettua " vääriä" .



pikaista apua kaivaten !

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä puin pojalle viime vuonna alimmaksi kerrokseksi Ruskovillan villa-alupaidan ja villa-aluhousut. Ovat sileää neulosta eikä kutita, suosittelen. Päälle sitten fleeceasu jos on kovempi pakkanen tai collegeasu ellei ole ihan niin kylmä.

Vierailija
2/4 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli toimiiko siellä ollenkaan nuo villa-alusasut? Mietin sellaisten hankkimista kylmimpien päivien varalle. Kotona on ollut niin helppoa ulkoilla sen verran kuin tarkenee. Tuleeko alusasuissa sisällä sitten liian kuuma, kun eivät ne hoitajat käy niitä varmaan välillä vaihtamaan tai auttamaan vaihdossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuota minä juuri uumoilin- ratkaisu on siis ruskovillan villaiset alushousut ja aluspaita...!

Vierailija
4/4 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

alla sukkahousut (meillä vain tyttöjä) ja pitkähihainen trikoopaita, sitten villahaalari, sitten haalari. Jos on ollut todella kylmä niin yksi vaatekerta vielä ennen villahaalaria. Ei villahaalarin päälle tulisi mieleenikään enää muita vaatteita kuin haalari vetää.