Imarteleeko peplum-toppi tiimalasivartaloista?
Pääseekö hoikka vyötärö ja timmi vatsa peplum-topissa oikeuksiinsa vai onko malli enemmän "vatsanpiilotuspaita", jossa tiimalasivartaloinen näyttää pullukalta?
Nettikaupassa näyttäisi olevan hyvä tarjous, mutta en pääse sovittamaan kyseistä mallia.
Kommentit (10)
Se ei yleensä imartele ketään. Minkähän näköinen tässä olisi kyseessä?
Mahanpiilotuspaita ja toisaalta lantiottomilla luo vaikutelmaa lantiosta, ehkä?
Riippuu varmaan puserosta. Jotkut on sellaisia tönkköjä niin että leikkaus vyötäröllä vain leventää. Olen sovittanut (vain) muutamaa peplum-mallista ja niissä oli just tuo efekti.
Minusta se sopii vain hyvin hyvin hoikille, luo vaikutelmaa lantiosta heillekin.
Yhtään paksumpaa mahaa se vaan paksuntaa entisestään, ei piilota. Ja tiimalasin saa näyttämään tasapaksummalta, ei siis kannata.
Jos on mallia tikku, niin peplum antaa muotoa lantiolle ja topattujen push-uppien kanssa myös rinnoille.
Eli yhteenvetona:
tiimalasivartaloisen (97cm-67cm-96cm) ei tuollaista kannata hankkia?
-ap
Olen eri mieltä kuin edelliset kirjoittajat. Koska peplumin idea on korostaa lantiota, korostuu vyötärökin automaattisesti. Peplumeita on kuitenkin erilaisia - peplum-osan kiinnityskohta paitaan vaihtelee, samoin osan pituus ja "röyhelöisyys". Kaikki nämä vaikuttavat siihen, miltä vaate näyttää päällä. Sen kuin googlaat kuvia ja katsot, miltä samantyyppinen paita näyttää samantyyppisellä vartalolla.
Sehän riippuu siitä millä korkeudella paidan vyötärö on, liian korkealla se on vähän äitiyspaitamainen ja peittää koko vatsan. Silloin saattaa näyttää siltä että vatsa halutaan peittää, ettei se kestä katseita. Mutta jos on kapea vyötärö ja leikkaus oikealla kohdalla onhan se toki hyvännäköinen ja korostaa sitä vyötäröä.
Näyttää todella tyhmältä kenen tahansa päällä :D Itse olen 90-57-80, enkä ikinä suostuisi pukemaan peplumia.
Peplum on jo ihan out. Eikä kyllä imartele yhtään kenenkään vartaloa.
Peplum tekee tiimalasivartaloisesta helposti päärynän.