Missä on kaikki metalli bändit umk:sta??
Faktahan on, että suomalaiset osaa tehdä hiton hyvää metallia ja suomessa on paljon hyviä metallibändejä, joista ei vain puhuta tai joiden musiikki ei pahemmin radiossa soi, mutta esimerkiksi youtubessa ovat suosittuja. Miksei tällaisia koskaan ole umk:ssa? Miksei lähetetä viisuihin jotain mitä osataan oikeasti? + Ulkomaalaiset toivovat nimenomaan metallia suomelta
Kommentit (12)
Juuri kuuntelin Amorphisia ja ajattelin samaa, kun youtube heittää minulle koko ajan randomisti UMK22 videoita
Hompit ei tykkää, jos on liian kovaa musiikkia. Täytyy olla vähän semmosia tyttöpoikia laulamassa, niin kuin siinä italobändissä viimeksi. Ei kelpaa Hynynen ja kumppanit niille.
Koska suurinosa viisu "faneista" on jotain teinintasoisia massapoppi runkkareita, jotka eivät ymmärrä oikeasta musiikista mitään.
15 vuottahan noiden kahden välissä oli. Että ehkä joskus 2030-luvun puolessa välissä lähetetään rokkibändi euroviisuihin.
Eurovision laulukilpailussa on tarkoitus koota koko mantereen huonoimmat kappaleet yhteen ja kuorruttaa se kimalteella, pyrotekniikalla ja transuilulla.
Niinpä! Olisi virkistävä lisä latteisiin viisuihin, kun saataisiin musiikkia eri genreistä eikä sitä ainaista glitter makkarankuorihaalari pop komboja tai nyyhkyballadeja. Viime vuosi oli ihanaa vaihtelua, kun viisuissa oli 2 rock bändiä ja toinen jopa voitti :)
Vierailija kirjoitti:
Sillä välin Saksassa...
Ysäri soitti justiinsa ja sanoi, että tässä olisi euro-dancen, teknon, industrialin ja metallin sikanauta, kelpaisko?
Taitaa olla vielä huhutasolla, että tämä tulisi Saksasta Euroviisuihin.
Vierailija kirjoitti:
Sillä välin Saksassa...
Ensin olin että (⊙_☉) mutta sitten olin ihan \m/...(>.<)…\m/
Saksa FTW!
Paitsi että tämä on se Eskimo Callboyn uusi biisi, jolla ne osallistuu viisuihin.
Miksei Güntheriä saada viisuihin? Hän on yrittänyt päästä muutaman kerran sekä Ruotsissa että Suomessa edustajaksi mutta jostain syystä tippuu aina vaikka pärjää joka kerta hyvin karsinnoissa. Tämä sopisi tuohon sirkukseen kuin nyrkki silmään:
No ei ole UMK ja Viisut oikea areena metallille. Lordi meni showbändinä, mutta puhtaalla metallilla ei näissä kisoissa pärjää. Miksi siis lähteä nolaamaan itsensä, kun vientiä on muutenkin?