Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä niitä aluevaltuustoja halua muut kuin poliitikot.

Vierailija
2/5 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oleellista on saada maakuntaorganisaatio aikaiseksi. Sitten voidaan siirtää kaikki kuntien tehtävät niille, lukuunottamatta pientä kyläyhdistystoimintaa. 309 kuntaa -> 21 hyvinvointialuetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ne siitä paranisivat kun käytettävissä oleva budjetti pysyy samana. Silti vaalien ehdokkaat lupailevat kilpaa parannuksia palveluihin. Ei sotepalveluita voi parantaa pelkästään hyvällä tahdolla. Olisi toki kiva jos olisi enemmän henkilökuntaa, mutta sen toteuttamiseen tarvittaisiin tuntuvasti lisää rahoitusta. Sellaista rahoitusta mitä ei ole olemassa.

Vierailija
4/5 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä hooraa klikkauksia (äläkä usko kaikkea mitä netistä löydät)!

Vierailija
5/5 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silti sotepalvelut on välttämätöntä järjestää laajemmalla pohjalla kuin kuntatasolla. Suurin osa Suomen kunnista ei ole elinvoimaisia juurikin siksi, että sotemenot ovat niin kovat. Kunnat ovat täynnä mummoja, jotka eivät juurikaan maksa veroja, mutta käyttävät palveluita valtavasti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kolme