Ihan mahtavaa, että omikroniin saadaan oma rokote!
Olemme niin onnekkaita, kun lääketiede on kehittynyt tällaiseksi ettei juuri esim. kehitystyössä turhia aikailla. Kauheeta jos korona ois tullut kymmenenkään vuotta aiemmin.
Vähän jo jännittää, saadaanko neljäs perusrokote vai suoraan tuo uutuustuote. Mut kumpikin käy!
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Miksi Omikronia varten tarvitaan rokote, kun se on yhtä lievä kuin tavallinen flunssa (tai lievempi)?
Etkö luota lääketieteesswn vai oletko trolli?
Ai oliko nuo kolme aikaisempaa siis ihan turhia?
Vierailija kirjoitti:
Ai oliko nuo kolme aikaisempaa siis ihan turhia?
Eivät olleet. Estävät vakavan tautimuodon jos et ole sattunut kuulemaan.
Rokote tulee omkroniin, kun varsinainen epidemia on jo ohi.
Ja kenties omkroni väistyy, taas jonkun uuden variantin tieltä.
Eikä rokote ole mikään pelkkä omkronirokote, vaan tavallinen koronarokote, joka on päivitetty tehoamaan myös omkroniin.
Vierailija kirjoitti:
Rokote tulee omkroniin, kun varsinainen epidemia on jo ohi.
Ja kenties omkroni väistyy, taas jonkun uuden variantin tieltä.Eikä rokote ole mikään pelkkä omkronirokote, vaan tavallinen koronarokote, joka on päivitetty tehoamaan myös omkroniin.
Ei kiinnosta mitkään rokotteet. Olen immuuni kaikelle.
Siis oikeasti joku pälli nauttii näistä rokotteista. :D
Eli rokote kerkeää aina vasta siihen edelliseen. Kun saadaan omikoron rokote, ollaan jo jossain sigma-variantissa?
Toivottavasti saadaan pian rokote myös ylipainoon, joka on sairaanhoitokapasiteettia ylivoimaisesti eniten kuormittava kansaterveydellinen ongelma. Olisi hienoa, jos voisi syödä ja juoda rajattomasti ilman lihomisen ja lihavuuteen yhteydessä olevien terveysongelmien pelkoa.
Ottakaa huomioon että keskiarvoinen äo on 100 pistettä. Tällaisia avauksia tekevät postaajat ovat selvsti siellä gaussin käyrän vasemmassa laidassa.
Influenssarokotteista ei ole koskaan puhuttu näin paljon kuin näistä nyt. Influenssakin saattaa olla rajusti sairastuttava ja johtaa jopa kuolemaan.
Jännä juttu - en ole koskaan ottanut influenssarokotetta, mutta nyt olen ottanut kaksi covid-rokotetta, kolmanteen menossa runsaan viikon päästä. Mistä lie tämä ero suhtautumisessani johtuu...
Eipä juuri liikauta. En periaatteesta ole ottanut, enkä varmana ota mitään korona-rokotetta. Älä kuohittu peloissas määkivä lammas edes unta siitä näe. Soon jämpti just näin. Amen. Piste.
Vierailija kirjoitti:
Ottakaa huomioon että keskiarvoinen äo on 100 pistettä. Tällaisia avauksia tekevät postaajat ovat selvsti siellä gaussin käyrän vasemmassa laidassa.
Vain 100? Järkyttävää. Ilmankos tämä maailma on niin sekaisin. Vtuttaa olla siellä toisessa laidassa. Olisi paljon helpompaa elää tässä yhteiskunnassa tollona. Mutta näillä mennään, mitä on saatu.
Aloittajaa kyllä epäilen trolliksi.
Miksi Omikronia varten tarvitaan rokote, kun se on yhtä lievä kuin tavallinen flunssa (tai lievempi)?