Kuinka monta kertaa verenpaineen saa mitata peräkkäin?
Kommentit (10)
Parempi istuskella rauhassa ja mittailla .
Kolmannen kerran jälkeen tulee peräpukamat.
Mulla oli jonkun toimenpiteen jälkeen verenpaineen seuranta vaikka kuinka kauan. Siinä se mansetti oli käsivarressa ja vähän väliä lähti itsekseen mittaamaan.
Mä katoin lakikirjasta että korkeintaan kolme kertaa. Sen jälkeen tulee syyte verenpainemittarin pahoinpitelystä.
Mä mittaan verenpaineen aina kaulasta
Lain mukaan kolme on maksimi. Sen jälkeen joutuu maksamaan 34€ + alv34% + ppm
Kai sitä nyt voi mitata ihan vapaasti. Mulla heittelee verenpaine todella herkästi ja joudun mittailemaan todella monta kertaa. Minulla on verenpainelääkitys ja ensimmäinen mittaus antaa aina yläpaineen tulokseksi jotain 130 ja 140 välillä. Hetken päästä yläpaine on laskenut 120 pintaan ja kolmannella mittauksella jo alle 100. Joskus olenmitannut neljä kertaa ja viimeisellä kerralla tulos huitelee 80 ja 90 välillä.
Alapaine pysyy yleensä samana, jossain 70 ja 85 välillä.
Kyllä minulta on mittailtu keskussairaalan sydänosastolla aika monta kertaa. Mutta mittausten välillä pitää olla tauko, vähintään 2 minuuttia, mielellään pitempäänkin.
Ei ole mitään haittaa