Hyvä tää etätyösuositus, ollaan lapseton pariskunta (tulot 6000e ja 8400e) ja tehdään etätöitä anopin mökiltä
Pistettiin oma kämppä väliaikaisesti vuokralle, eipä mene asumiskuluja :)
Kommentit (19)
Työkaverini myi omakotitalonsa Suomesta ja osti talon Espanjasta. Viettävät talvet Espanjassa ja kesät Suomessa kesämökillään. Etätöissä myös.
Eiks noilla tuloilla ole varaa omaan mökkiin?
Hyvä sairaspoissaolot! Hälytyskorvaukset ja ylityöt luuttua heiluttamalla. Mikäs siinä hymyssä suin heiluttaa moppia pyhänä, kun tuntipalkka on reilusti yli 30e.
Näitä aloituksia on ollut aika runsaasti tänään. Mikähän on ajanut nämä hyväosaiset esittelemään olojaan? Ei kai vain tylsää ole?
Jotenkin luulisi, ettei noilla tuloilla ole muutenkaan sidottu tiettyyn paikkaan tehdä työtä. Vaikuttaa siis oudolta.
Juu, minäkin tykkään kyllä. Sympatiseeraan perheellisiä siskojani.
N28 brutto 2800€/kk.
Taas näitä syrjäytyneitä päihdeongelmaisia höpöttämäs ihan omiaan, kun imeskelty kaupan halvinta kolmos kuraa. Mut hyvä se on haaveilla tollasesta. 👍
Hyvät tulot ja silti siipeilevät anopin kustannuksella. Varmaan käytte myös varastamassa naapurilta polttopuut ja häivytte ravintolasta ilman maksamista.
Muuten voisin uskoakin, mutta miks ottaa vuokralainen näin lyhyeksi ajaksi, kun paluu arkeen kohta.
Tykkään kanssa. Ostin itselleni kartanon jossa teen "etätöitä", kaupunkiasunnosta en toki luopunut kun ei rahalla ole väliä ja siellä voi välillä hengailla.
Sinkku nainen 20.000/kk, palstailen.
Provo, kukaan joka tienaa tuollaista palkkaa ei kirjoita siitä tänne Vauva palstalle. Jos kirjoitus aito, kirjoittaja on tyhmä.
Vierailija kirjoitti:
Provo, kukaan joka tienaa tuollaista palkkaa ei kirjoita siitä tänne Vauva palstalle. Jos kirjoitus aito, kirjoittaja on tyhmä.
Oliko tämä aloittajalle vai minulle? Tottakai oli minulta provo, jos joku elvistelee että pariskunnan 14.000 tulot ja sukulaisen mökillä asuminen herättäisi kateutta. Never underestimate your audience. Ihan totta on ja iq 146, toki vauvapalsta on guilty pleasure punaviinin kanssa. Eikö Suomen mahtavuus ole juuri siinä että kaikki on samassa sakissa?
Aika vähän saatte palkaa vuodessa
Mökillä talvella on ihan kaameaa. Otan osaa.
No, onneksi itse ei tarvitse mistään palkkatöistä murehtia. Rahaa on niin paljon että ei tarvitse murehtia myöskään siitä, että missä on pakko asua, kun asua saa missä haluaa. Minulla on ympäri maailmaa useita kartanoita, ja toki pienempiä kaupunkiasuntoja esim. New Yorkissa. Ei tarvitse maksaa kalliita hotelliöitä..
Eipä ole hinkua anopin mökille. Monta sataa kilometriä matkaa, helvetisti lunta ja -35 ja rapeat pakkasta.
Ai meillä on oma velaton asunto, mutta kyllähän teilläkin varmaan varaa joskus muuttaa anopin luota, kun tarpeeksi säästätte.
Sääli, että sinulla on silti samat harrastukset kuin Alkis-ramilla sotkuisessa kerrostaloyksiössään: Palstailu.