Aijon erota miehestä.
Onko teillä hyviä neuvoja ja vinkkejä, mitä tehdä ennen kuin eroaa ja muuttaa yhteisestä kodista pois?
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:17"]Alkajaisiksi on hyvä tarkistaa aikoa-verbin oikeinkirjoitus.
[/quote]
Kiitos. Olet oikeassa. :) Aion erota, onko hyödyllisiä vinkkejä?
hanki kämppä valmiiks? ja sinne kaikki valmiiks, valmistaudu aneluun ja itkuisuuteen ja "lupaan muuttua"-henkeen, mutta pidä pääsi. Varmista ettei kumppanisi tidä salasanoja tai tunnuksiasi minnekkään. IHan just in case
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:25"]Ei. Eikä olla naimisissa.
[/quote]No miten voitte sitten edes erota? Koita nyt ainakin kyniä mieheltä kaikki rahat ja omaisuus mitä irti saat.
Miksi sun pitää muuttaa jos koti on yhteinen? Heitä ennemmin ukko pihalle?
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:29"][quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:25"]Ei. Eikä olla naimisissa.
[/quote]No miten voitte sitten edes erota? Koita nyt ainakin kyniä mieheltä kaikki rahat ja omaisuus mitä irti saat.
[/quote]
Vaikka emme ole naimisissa niin olemme olleet avoliitossa yli viisi vuotta. Kun suhde päättyy niin silloin tulee ero. Joten haluan erota miehestä, pistää lusikat jakoon niin että lopputulos on tasapuolinen ja mies ei pääse tekemään vahinkoa minulle.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:38"][quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:29"][quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:25"]Ei. Eikä olla naimisissa.
[/quote]No miten voitte sitten edes erota? Koita nyt ainakin kyniä mieheltä kaikki rahat ja omaisuus mitä irti saat.
[/quote]
Vaikka emme ole naimisissa niin olemme olleet avoliitossa yli viisi vuotta. Kun suhde päättyy niin silloin tulee ero. Joten haluan erota miehestä, pistää lusikat jakoon niin että lopputulos on tasapuolinen ja mies ei pääse tekemään vahinkoa minulle.
[/quote]
Eli lopputulos on tasapuolinen, kun sinä olet saanut siihen rauhassa valmistautua käytännön järjestelyineen ja tunteiden käsittelyineen, mutta miehelle kaikki lyödään kerralla päin näköä.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 10:48"]
AIJOPA nyt.
[/quote]
Ei vaan, AIJJOPPA ;-)
Asutte ilmeisesti vuokralla?
Siinä tapauksessa etsit itsellesi oman asunnon ja muutat sinne. Kodin tavaroista voit ottaa mukaasi puolet, jos ne on yhdessä hankittu. Omat vaatteesi yms. tietysti. Jos ette pysty sopimaan tavaroiden jaosta, voit välttää tappelua ottamalla mukaasi mahdollisimman vähän.
Jos pelkäät vaikeaa eroa, hoida muutto miehen ollessa poissa, kaverit muuttoavuksi. Jos ei ole pelkoa miehen väkivaltaisuudesta, ei tarvitse muuttaa salaa. Jos mies on yhtä mieltä erosta, hän luultavasti jopa auttaa muutossa.
Mies ei hyväksy eroa. Hänestä parisuhde täytyy kestää vaikka hän elää "sinkkuna" aina kun juo alkoholia. Minä olen kyllästynyt selityksiin, kuinka alkoholi sitä ja alkoholi tätä, kun oikeasti se on mies joka laittaa alkoholin perheen edelle.
Meillä on yhteinen tili ja yhteiset rahat. Velkaa on yhdessä. Miehessä ei ole muuta vikaa kuin että alkoholi maistuu liikaa.
Mene nyt ihan ekana pankkiin ja avaa oma tili, jonne ohjaat palkkasi. Neuvottele pankin kanssa siitä, miten laina jaetaan. Mies voi hyvin kiusantekona jättää oman lainaosuutensa hoitamatta, joten varmista, ettet ole kohta lyhentämässä lainaa yksin, välttääksesi luottotietojen menetyksen.
Onko teillä lapsia? Omistusasunto? Jos kaipaat neuvoja, sinun pitää kertoa perusasiat, että voimme neuvoa.
Alkajaisiksi on hyvä tarkistaa aikoa-verbin oikeinkirjoitus.