Sikiön liikkeistä loppuraskaudessa
Onko teillä kokemusta vauvan selkeästä rauhoittumisesta loppuraskaudessa? Kuinka vaisu on vielä ok?
Mulla on nyt viikkoja 39+6, koko raskauden vauva on ollut ihan todella vilkas ja villi. Ei todella ole tarvinnut tehdä minkäänlaista liikelaskentaa ja onkin ollut tosi ihanaa, kun ei ole tarvinnut lainkaan huolehtia vauvan voinnista kun voimakkaita liikkeitä, potkuja ja pyörimisiä on tullut koko ajan.
Nyt joitain päiviä, ehkä viikon ajan vauva on ollut tosi vaisu. Kyllä se ihan elossa on, kotidoplerilla sykekin ihan ok. Mutta liikkeitä ei varsinaisesti enää tunne, muuta kun että tosiaan menee makuulle, tökkii vauvaa ja oikein kuulostelemalla kuulostelee, että onko siellä mitään eloa.
Kyllä mä periaatteessa saan laskettua ne vaadittavat kymmenen hentokaista liikettä tuntiin, mutta ero aiempaan liikkumiseen on kyllä tosi suuri. Riehuva ja hyperaktiivinen vauva on muuttunut stoalaisen rauhalliseksi ja uinuvaksi laiskiaiseksi.
Kysymykseni siis kuuluu, kuinka suuri liikkeiden ja aktiivisuuden muutos on vielä ihan ok jos vaadittavat kymmenen liikettä tuntiin kuitenkin saa kasaan? Kokemuksia?
Kommentit (6)
ihan normaaliltahan tuo kuullostaa,mutta jos olet epävarma niin yhteys neuvolaan.
Vauvallahan ei ole enää tilaa riehua
Varmaan ihan ok. Vauvahan on varmaan jo laskeutunut ja kiinnittynyt melko alas. Tai sitten on sotkeutunut napanuoraansa niin paljon, ettei pääse enää liikkumaan - aika tavallista kai sekin. Älä huolestu jos sykkeet kuitenkin tasaiset.
Synnytyksen lähestyessä myös vauva rauhoittuu ja laskeuduttua liikkeet ovat hennompia, mutta jos asia huolestuttaa, niin ota yhteys äitiyspolille. Parempi varmistaa kuin olla huolissaan.
Minun vauvani tosin syntyi 39+5, mutta loppua kohti liikkeet vähenivät selvästi. Vauva oli myös hyperaktiivinen melskaaja,mutta tilan puute sai rauhoittumaan. Jos huolestuttaa ota yhteyttä neuvolaan tai äitipoliin.
On meillä ainakin vauvojen liikkeet vähentyneet, eihän vauvalla ole tilaa enää liikkua. Olen aina välillä töninyt vatsaani ja jos vauva on siihen reagoinut, on ok. Nyt viikon sisällä pitäisi viidennen syntyä.
Ihan nyt suosittelisin että soittelisit tuonne neuvolaan. Ihan n-y-t- nyt.