kysymys jauhemaisen korvikkeen teosta:
Jos vauvan vettä ei enää muutenkaan keitetä pitääkö korvikejauhe kuitenkin tehdä keitettyyn veteen? miksi?
Kommentit (6)
Tuskin se bakteeri siitä mihinkään ehtii villiintyä, jos se maito menee heti käyttöön.
kylmästä hanasta otettuun keitettyyn veteen. Jopa pakkausmerkinnät on täytynyt v 2005 muuttaa kaikissa yhtenäisiksi asian suhteen.
En uskaltaisi tehdä keittämättömään veteen, kun lapsi voi pahimmassa tapauksessa jopa kuolla. Tosin terveillä, normaailpainoisilla, täysaikaisilla riski ilmeisen pieni.
Tuskin elintarvikevirasto ihan huvin vuoksikaan näin ohjeistaa.
http: //www .evira .fi/portal/fi/elintarvikkeet/elintarviketietoa/__idinmaidon_korvikkeet_ja_vierotusvalmisteet/jauhemaisen___idinmaidonkorvikkeen_k__sittelyohje/
Äidinmaidonkorvikkeen ja imeväisen erityisvalmisteen valmistus ja käsittely jauhemaisesta valmisteesta
Useissa maissa on viime vuosina raportoitu imeväisikäisten vakavia sairastumisia jauhemaisen äidinmaidonkorvikkeen välityksellä saatuun Enterobacter sakazakii -infektioon. Suomessa viimeisin bakteerin aiheuttama sairastumistapaus on raportoitu lähes 10 vuotta sitten. Oikein ja huolellisesti käsiteltynä jauhemaisesta äidinmaidonkorvikkeesta valmistettu valmiste on täysin turvallinen lapselle.
Jauhemaisten äidinmaidonkorvikkeiden valmistajat pyrkivät hyvällä tuotantohygienialla ja omavalvonnalla estämään bakteerien esiintymisen tuotteissa. E. sakazakii on yleinen ympäristöperäinen bakteeri, joka säilyy hengissä pitkiä aikoja myös kuivatuissa tuotteissa. Jauhemaiset äidinmaidonkorvikkeet ovat lämpökäsiteltyjä, mutta ne eivät ole täysin vapaita mikrobeista, kuten vastaavat nestemäiset valmisteet. Ne voivat ajoittain sisältää myös pieniä määriä E. sakazakii -bakteeria.
Terveillä, normaalipainoisilla vastasyntyneillä tai vanhemmilla lapsilla sairastumisriski on erittäin vähäinen. E. sakazakiin aiheuttama sairaus voi ilmetä aivokalvontulehduksena, verenmyrkytyksenä tai suolistotulehduksena. Suurin sairastumisriski on ennenaikaisesti syntyneillä, sairailla tai muuten puutteellisen vastustuskyvyn omaavilla vastasyntyneillä.
Vaikka Suomessa ei ole viime vuosina raportoitu yhtään sairastumista, Elintarvikevirasto antaa ohjeet äidinmaidonkorvikkeen valmistuksesta jauhemaisesta valmisteesta. Kaikkien Suomessa myytävien jauhemaisten äidinmaidonkorvikkeiden pakkausmerkinnät uusitaan vuoden 2005 aikana vastaamaan näitä suosituksia. Osalla valmistajista pakkausmerkinnät ovat jo nyt suositusten mukaiset, mutta eri valmistajien pakkausmerkinnöissä voi tällä hetkellä olla jonkin verran eroja.
Sosiaali- ja terveysministeriö on julkaissut vuonna 2004 imeväis- ja leikki-ikäisten ravitsemussuositukset kirjassa " Lapsi, perhe ja ruoka. Imeväis- ja leikki-ikäisten lasten, odottavien äitien ja imettävien äitien ravitsemussuositus" . Kirjassa annetaan ohjeet myös äidinmaidonkorvikkeen turvallisesta valmistuksesta jauhemaisesta valmisteesta. Myös vanhemmille suunnatussa neuvonta-aineistossa on ajanmukaiset äidinmaidonkorvikkeen valmistus- ja käyttöohjeet.
E. sakazakii -bakteerin kasvu estyy jääkaappilämpötilassa (alle 5°C:ssa), joten ongelma ilmenee lähinnä, jos nautintavalmista äidinmaidonkorviketta säilytetään lämpimässä tai syötössä jäljelle jäänyttä äidinmaidonkorviketta käytetään uudelleen.
Suositus jauhemaisen äidinmaidonkorvikkeen käsittelystä
Valmista kerralla oikeaa annostusta noudattaen vain yhden syöttökerran annos.
Valmista juoma puhtaaseen, keitettyyn (yli 70°C) ja jäähdytettyyn veteen. Ota vesi kylmävesihanasta. Pese ja keitä pullot ennen käyttöä. Pulloja ei tarvitse keittää lisäruokiin siirtymisen jälkeen.
Älä säilytä nautintavalmista korviketta lämpimänä (esim. huoneenlämmössä tai kerta-annosta yösyöttöä varten termospullossa).
Heitä syötön jälkeen pulloon jäänyt korvike pois.
ei kyllä mene jakeluun, mitä eroa on puhtaassa kylmässä vedessä, joka lämmitetään ja keitetyssä jäähdytetyssä vedessä.
Kun se bakteeri kuitenkin oli siinä maitojauheessa.
No onneksi poika jo 3 v.
Eli elintarvikeviraston ohjeiden mukaan kylmästä hanasta otettuun keitettyyn veteen tulisi tehdä. Tämä johtuu siitä, että jauhemaisissa korvikkeissa e sakazakii -bakteeria. Ilmeisesti saattaa villiintyä keittämättömässä vedessä olevien bakteerien kanssa.
Eelan sivuilta lisätietoa. Ulkomailla suositellaan jopa pullojen keittämistä, varsinkin jos ennenaikainen tai sairas lapsi.